Abes olan dairesini 5 yıllığına depremzedelere açtı

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde zihayat aynı yurttaş, boşta olan dairesini, 5 yıllığına icar almadan, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen depremden salim olarak kurtulan Belirgin ailesine açtı.

Kahramanmaraş’ta meydana mevrut 7,7’lik ve 7,6’lık depremler 10 ilde şişman yıkıma defa açtı. On binlerce eş hayatını kaybederken beniz bin civarında yurttaş birlikte yaralandı. Depremzedelerin yaralarının sarılması için sakil tıpkısı say yürütülürken Karabük’ün Safranbolu ilçesinde etkili Mehmet Bal isimli vatandaş üstelik yersiz olan dairesini 5 yıl boyunca icar almamak amacıyla İmam Çıplak ve ailesinin kullanımına açtı.

“Akıbet anda merdivenlerden kendimizi sokağa attık”

Sarsıntı anında yaşadıklarını anlatan İmam Belirtik (48), “Binanın sallanmasıyla kalkmam bire bir oldu, sobanın birlikte filhakika torunlarım yatıyordu. Bir bağırdım bire bir elimle sobayı tuttum, ayrımsız elimle torunları kucağıma alıp dışarı çıktım. Sonuç anda merdivenlerden kendimizi sokağa attık” dedi.

Dışarıdayken çöken binaların olduğunu tamlayan Yıldızlı, “Çevremizde çöken binalar oldu o binalardan tıpkı arkadaşımızı kurtardığım vadi üç katlıydı kirişler çökmüştü duvarın arasına sıkışmıştı o soğukkanlılıkla evde makas vardı makası almamla demiri kesince beraberlik ile abiyi çıkardık ama hanımı ve çocuğuna apotr olamadık” ifadelerini kullandı.

Zahir, “Kahramanmaraş’tan Karabük’e hulul sebebimiz sonuçta ben orada kiracıyım aile gitti şuanda bir ocak bulma lüksümüz yok. Çocuklarımızın riski vardı psikolojisi bozuldu kızımın çadırda kalıyorduk. Burada kızım vardı, baldızım vardı bacım onunla oturuyordu. Onların vesilesi ile aktarmalı olarak Ankara’ya geldik oradan bile Karabük’e geldik. Burada Esentepe muhtarımız ve Mehmet abi, hayırseverler bize hisse senedi imkanı sağladılar, evlerini açtılar Allah razı olsun” diye niteleyerek konuştu.

Kahramanmaraş Pazarcık ilçesi Narlı beldesinde eşi ve çocukları ile alay malay hararetli Beyazıt Kanlıkılınç, zelzele çabucak çocuklarını biricik bükülmüş evinden dışarı çıkarttığını daha sonraları babasını kurtarmaya gittiğini aktararak şunları söyledi:

“Babamlar inşaatta kalıyordu. Evleri inşaattı. Binaları taraf yatmıştı. Onları çıkarttım. 3 katlı evleri var babamların, mutfağın balkonundan girdim ve canip yatan binadan onları kurtardım ve tığ binadan çıktıktan bilahare çatı yıkıldı.”

Babasından kalma evini, depremzede Yalınlık ailesinin kullanımına verdiğini ve tek sevap rica etmediğini kaydeden Safranbolu Esentepe Mahallesi sakinlerinden Mehmet Bal ise “Bu evimi daha önceki depremde AFAD’a bildirdim. Zelzele evet bile başka tıpkı facia sebebi ile gelebilecek olan vatandaşlarımıza 5 sene süresince karşılıksız verdiğimi belirttim. Mahalle muhtarımız Tutku Hanım bu aileyi getirdi. Mahallemizde 5 vatandaşa telefon açtık ve bu evin içini 5 saatte donattılar. İki günden beri uğraşıyoruz. Asır Çelik haddehanesine gittik ve sağ olsunlar İmam Zahir beye aksiyon bile bulduk, elhak kendisi harıldamak istediğini söyledi ve devletten bir öz beklemediğini devamlı devletten arkalama alamayacağını belirtti. Şu dakika irtibat el birliği haset, şu zaman siyasa gayrimümkün. Herkesin bir görüşü vardır ama şu anda bu vatandaşlarımıza erbap çıkmamız lazım. Vatandaşlarımıza cemaat çıktığımız sürece Türkiye’nin sırtı yere gelmez. Burası babamdan bize kaldı, elhak boştu ve kendi imkanlarımızla vatandaşlarımıza verdik burayı, oturabildiği büyüklüğünde otursunlar yeter ki gözyaşları dinsin” şeklinde konuştu. – KARABÜK

Share: