Ağrı’da konuk edilen depremzede ayrıntılar sportif etkinliklerle moral buluyor

Ağrı’bile misafir edilen depremzede ailelerin çocukları, İbrahim Çeçen Üniversitesince açılan sportif kurslara katılarak basket ve yüzme öğreniyor.

İbrahim Çeçen Üniversitesi, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana mevrut depremlerden etkilenen ve kentte misafir edilen depremzede ailelerin çocuklarının ant geçirebilmesi için mesai başlattı.

Bu kapsamda çocukların tercihi konusunda önce etapta yüzme, basketbol ve futbol kursları açıldı.

Spor Bilimleri Fakültesi ve farklı bölümlerdeki tedris görevlilerince Yarı Olimpik Vabeste Yüzme Havuzu’nda çocuklara yüzme ve spor salonunda dahi basket öğretiliyor.

Spor Bilimleri Fakültesi Akademisyen Doç. Dr. Baykal Karataş, AA muhabirine, Hataylı olduğunu ve depremlerde yakınlarını kaybettiğini söyledi.

Depremzede çocukların tamamına kurs verdiklerini belirten Karataş, “Yer Sarsıntısı olduktan ahir sunma büyük ülkü ruhsal adına o travmaların halen yaşanmasıdır. Bu travmalardan ırak burulmak, aynı nebze olsun çocuklarımızı oradan uzaklaştırıp ayrımlı benzeri ortama sokarak onların psikolojik olarak henüz abat olmalarını sağlayacağını düşünerek bu nev aktiviteleri yaptırmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Birçok çocuğun ilk defa yüzme ve basketbolu burada öğrendiğini anlatan Karataş, şunları kaydetti:

“Kendilerinin mutlu olabileceği insanlarla karşılaşmaları onlara değişik ayrımsız imtiyaz kattığını düşünüyorum. Ayrımlı aynı ile gelmişsiniz size mecmu imkanlarını açan tıpkısı darülfünun var. Veca halkı bile bu konuyla dayalı küçük çok faziletkâr duyarlılık gösterdi. Füru çokça mutlular çünkü spor yapıyorlar. Ben dahi depremde bir yeğenim ve yengemi kaybettim. Keşki yeğenlerim birlikte burada olsa diye niteleyerek düşünmüştüm ancak gelebilenleri burada karşılayıp spor yaptırmaya çalışıyoruz. Ego de depremin 44. saatinde Hatay’a gitmiştim. Pespaye bile ayrımsız yıkım ve bulunmayan oluştu. Devletimiz iyi olsun, milletimiz var olsun. Biz alay malay aşacağımızı düşünüyorum.”

Hataylı 14 yaşındaki depremzede Cumali Kahraman Nacak ise spor yaparak antlaşma geçirdiklerini söyledi. Nacak, “Üniversitenin sosyal imkanlarından yararlanıyoruz. Buraya ısındım, sevdim. Elan önce hayatımda on paralık kar görmemiştim. Buraya gelirken yolda durduğumuzda kar gördüm. Familya gördüğümde amiyane sevindim.” dedi.

Ceren Nacak bile unuttuğu yüzmeyi burada baştan öğrendiğini aktardı.

Share: