AK Parti’li Karahocagil: “Elektriğimizin yarıdan fazlasını domestik ve yenilenebilir kaynaklardan üretiyoruz”

DÜRÜST Tümen Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil, “20 yılda elektriğimizin yarıdan fazlasını yerli ve yenilenebilir kaynaklardan üretir konuma geldik.” dedi.

Karahocagil, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, 20 yılda “özgür erke, hayatiyetli Türkiye” sloganıyla takatli çokça projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Yatırımların, ati nesillere bırakıt kalacağını tamlayan Karahocagil, “Göreve geldiğimiz zaman 31 bin 846 megavat olan ruh oturmuş gücümüzü 102 bin 43 megavata çıkarttık. Ülkemizde 2002’de 300 olan ruh istihsal santrali sayısını ağustos 2022 itibarıyla kısaca 37 hatim artırarak 11 bin 27’ye çıkardık.” bilgisini verdi.

Karahocagil, domestik ve yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımların karşılığının alınmaya başlandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“20 yılda elektriğimizin yarıdan fazlasını domestik ve yenilenebilir kaynaklardan üretir konuma geldik. Yenilenebilir enerji kaynakları olan hidroelektrik, rüzgar, zaman, jeotermal, biyokütle, biyogaz gibi enerji kaynaklarını içeren lisanssız elektrik üretimi yapılabilmesi üzere üreticilere lisanssız üretim tesisi ihdas ile ilgili aranjman yapılmıştır. Lisanssız üreticilerin imdi öz ihtiyaçları üzere üretim yapmasının sağlanması amaçlanmıştır.”

Share: