Akıbet dakika fen: Sakarya’da Umum Terbiye Merkezi Müdürü ağabeyini öldüren maznun hakim karşısında

Sakarya’da, Adapazarı Ahali Eğitimi Merkezi (HEM) Müdürü ağabeyi Abdulvahit Medenileşmiş’ı tüfekle öldüren sanığın yargılanmasına başlandı.

Sakarya 4. Ciddi Ukubet Mahkemesinde görülen davanın önce duruşmasına, vakfedilmiş sanık M.Z.U, müştekiler ve canip avukatları katıldı.

Kimlik tespiti ve savca özetinin okunmasının ardından başlayan duruşmada kortej sunulan maznun, kardeşini kasten öldürmediğini, aralarında 12 yıldır devam fail matlup verecek meselesi bulunduğunu encam sürdü.

Ağrı’dahi işlettiği büfeyi ağabeyinin ısrarı üzerine devredip Sakarya’ya taşındığını ve tam birikimi olan 1,5 milyon lirayı namına verdiğini savunan M.Z.U, bu parayla envestisman fail ağabeyinin ocak ve araba aldığını, parayı ödeme üstüne ise kendisini oyaladığını, genişlik böylelikle da “Senin köle paran namevcut” cevabını verdiğini argüman etti.

Daha bilahare ağabeyinin tıpkısı uzlaştırıcı aracılığıyla namına 3,5 milyon liralık teklif ettiğini, aslında alacağının 20 milyon lirayı bulmasına karşın bu teklifi kabul ettiğini, fakat ağabeyinin bunu bile ödemediğini savunan M.Z.U, “Aracıdan haber gelmeyince görüngü haset ağabeyimin hisse senedi hesabına gittim. Arabamda pompalı tüfek vardı. Ancak onu, paraya sıkıştığım için harcamak üzere av bayilerine götürmüştüm ve o nedenle arabamdaydı. Ağabeyim hareket yerinden arızi adına daha çok. Bana akıllıca geliyordu. Ego üstelik üstüme alındım. Yanına gittiğimde elini beline akilane götürünce istemsizce silahımı ateşledim. Sonraları bile bacaklarına akıllıcasına sonra ikinci kere dokunaklı ettim.” dedi.

Murafaa başkanının sorusu üstüne sanık, hayatı süresince ruhsal tedavi görmediğini ve reçete kullanmadığını bildirme etti.

Babası, kardeşi ve eşi aleyhine şehadet etti

Tanık yerine dinlenen sanığın babası K.U, 12 sene ilk M.Z.U’nun birikimlerinin 1,5 milyon lirayı bulmasının mümkün olmadığını, iki cömert arasındaki sorunun mal meselesi olamayacağını, anlaşmazlığın nedenini kendisinin de bilmediğini söyledi.

Kardeşi M.U. üstelik sanığın daima mesnetsizce ağabeyinin kendisinin paralarını aldığına yönelik iddialarda bulunduğunu, ağabeyini öldüreceğini söylediğini, bu konuda tekraren uyardığını aktardı.

Sanığın eşi V.U, boşanma aşamasındaki kocasının tahminî 2 yıldır ağabeyinden alacağının bulunduğunu söylediğini aktararak, “Olaydan geçmiş tün beni arayarak ağabeyime (Abdulvahit Sivilize’a) dünyalık verip vermediğimi sordu. Ben ‘Hayır vermedim’ deyince bana ‘Yarına kadar parayı ayarlayın yoksa ikinizi dahi öldürürüm.’ dedi. Olaydan geçmiş benim servet verdiğimi iddia ediyordu. Deminden ise kendisinin verdiğini söylüyor.” ifadesini kullandı.

Görgü tanıkları dinlenildi

Aracıyla bölgeden geçe cinayete şahitlik fail S.Ö, sanığın araçtan indiğinde elinde tüfek gördüğünü, Abdulvahit Medenileşmiş’a ismiyle seslendikten sonra 3-4 metre mesafeden incitici ettiğini, öldürülmüş bellek aynı etap henüz yaklaşarak ikinci yol silahını ateşlediğini ve arkası sıra yanlışlık aletini alarak görüngü yerinden uzaklaştığını anlattı.

B.A. da aracıyla kavşaktan döndüğünde maktulün sâri namına yola çıktığını, diğer kişinin ise takiben dibine büyüklüğünde yaklaşıp ilk ayaklarına elem ettiğini, sonraları birlikte yere düşen Abdulvahit Sivilize’ı, döş bölgesine mail mesafeden ikinci kat vurduğunu ve aracına binerek uzaklaştığını kaydetti.

Sanığın kullandığı aracın sahibi H.E. ise M.Z.U. ile tanışıklığının biraz yıl öncesinde halı meydan maçına dayandığını kaydederek, arabasını oğluna kız isteme işi üzere istediğini, birini vuracağını hiçbir şekilde söylemediğini ve kardeşiyle aralarındaki anlaşmazlıktan kendisine tek bahsetmediğini belirtti.

“Ağabeyini vahşicesine öldürüp PKK’ya katılacağını” söylemiş

Müşteki avukatı Emrullah Çelik ise maznun üzerine elan geçmiş gene ağabeyine yönelik “çapul” suçundan Sakarya 3. Pahal Ceza Mahkemesinde sav açıldığını belirtti.

M.Z.U’nun cinayet öncesi ağabeyinin iş yerine bisikletle anbean sezinleme yaptığının görüldüğünü ve bu konuda mahkemeye delil sunduklarını da aktaran Polat, sanığın olaydan geçmiş çektiği videolarda de Abdulvahit Medenileşmiş’ı öldüreceğini ve sonrasında PKK’ya katılacağını söylediğini aktardı.

Polat, olaydan önceki Abdulvahit Uygar amacıyla himaye dilek ettiklerini, 3-4 zaman sonradan de cinayetin işlendiğini dile getirdi.

Söz verilen sanık avukatı, müvekkilinin cezai yeterlilik amacıyla Adli Tababet Kurumundan rapor alınmasını istek etti.

İddia makamı, katılma taleplerinin kabulünü, cezai ustalık raporu isteğinin reddini ve sanığın mevkufiyet halinin devamını istedi.

Katılma taleplerinin akseptans fail duruşma heyeti, cezai uzluk raporu isteğini reddetti. Murafaa, maznun için daha evvel esasen ağabeyine alın “çapul” suçlamasıyla açılan davanın birleştirilmesi için müzekkere yazılmasını karara bağlarken, değişik eksikliklerin giderilmesi ve tanıkların dinlenmesi için duruşmayı 6 Aralık’a erteledi.

Olay

26 Nisan 2022’dahi Adapazarı ilçesi Eskimemiş Bosna Caddesi’ndeki HEM binasından çıkan Abdulvahit Medenileşmiş (49), kardeşi M.Z.U. (47) vasıtasıyla silahla vurulmuş, kaldırıldığı hastanede kurtarılamamıştı. Zanlıyı nüfuz etmek amacıyla mesai başlatan polis güçleri ekipleri, şüphelinin içerisinde bulunduğu uzlaştırıcı Rum Otoyolu’nun Bolu geçişi Yukarısoku mevkisinde bire bir istirahat tesisi önünde durdurmuştu.

Ekipler, araçtaki M.Z.U. ile 5 yabancı uyrukluyu gözaltına almıştı. Ecnebi uyrukluların, şüphelinin bulunduğu araca yolda otostop çekerek bindiği öğrenilmişti. Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye gönderme edilen kuşkulu, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmıştı.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve 4. Kısık Ceza Mahkemesince kabul edilen 9 sayfalık iddianamede, sanık hakkında, “kardeşe alın tasarlayarak bilerek öldürme” ağırlaştırılmış müebbet dam cezası kâm edilmişti.

Share: