Araba satışına müddet ve kilometre sınırı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, getirilecek düzenleme ile şirketler, galeriler ve komütatör isticar şirketlerinin önceki tescilden itibaren 6 ay geçmeden aldıkları sıfır araçları satamayacaklarını duyurdu. Muş antrparantez koca amacıyla 6 bin kilometre sınırlaması getirileceğini bile açıkladı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kayseri’de düzenlenen Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’hangi katıldı. Konuşmasında ikinci el otomotiv piyasası için hazırlanan eskimemiş düzenlemelere ilgilendiren hikmet veren Muş şunları söyledi:

“Hazırlıklarımızı bitirdik. Başarısız vesait ya şirketlere ya galerilere evet birlikte isticar şirketlerine gidiyor. Bayilerin mir rakamları, kâr marjları galiba. Piyasada ‘2. umum muvaffakiyetsiz’ şeklinde ilanlar var. Alınıyor ve üzerine yarar konularak satılıyor. Makine fiyatlarında birbirini tetikleyen itila oluyor.

İlk tescilden 6 ay geçmeden ve kurgu 6 bin kilometreyi geçmeden satışa bunama getirilecek. amma velakin fiyatların üstünde gravite oluşturulmasının önüne geçebileceğini düşünüyoruz. Böylelikle ulaşım problemi hayat dolu vatandaşın birlikte otomobile elan süssüz muvasala sağlayacağını düşünüyoruz.

Kuma karşılık tespit, piyasayı manipüle kadar konular birlikte Rekabet Kurumu’nun alanı. Onlar de benzeri sormaca açtı ve durumu inceliyor. Varsa bire bir geçersizlik gereğini yapar yoksa dosyasını kapatır. Burada peşinen kimseyi suçlamayı akıllıcasına bulmuyoruz.

Bu meseleyi OYDER’le (Otomotiv Izinli Satıcıları Derneği) görüştüm. Rahatsızlığımızı da ilettim. Onlar da kurum kendisine bizimle işbirliği yapmak istiyor.”

“İkinci umum çevirici satışındaki kısıtlamaya yönelik eskimemiş talimatname fırsatçılığın önüne geçecek benzeri önlemdir”

Otomotiv Çıkışlı Satıcıları Derneği (OYDER), T.C. Tecim Bakanı Sn. Dr. Mehmet Muş ile gerçekleştirilen toplantının peşi sıra gündeme gelen ikinci el açacak satışındaki kısıtlamaya yönelik yeni yönetmeliği değerlendirdi.

İlk tescilden sonra şirketlerin, 6 kamer ve 6 bin kilometre dolmadan kurgu satışını gerçekleştiremeyeceği talimatname taslağı karşı açıklamalar işleyen OYDER Başkanı Dr. Altuğ Erciş, yürürlüğe girmesi beklenen uygulamayı desteklediklerini ifade ederek şunları söyledi;

“Ticaret Bakanlığı’nın ikinci eldeki fahiş fiyatların önüne sarkıtmak hesabına attığı bu adımı destekliyoruz. İkinci umum araçların önce tescilinden bilahare 6 ay ve 6 bin kilometre satılamaması hükmünün getirilmesi konusu, geçtiğimiz hafta yaptığımız toplantıda bizimle paylaşılmıştı. Tığ bile OYDER yerine bu bakir yönetmeliğin araba piyasasına düzenleme getireceği yönünde destek verdiğimizi tabir etmiştik. Piyasayı düzenlemesini beklediğimiz bakir yönetmeliğin fırsatçılığın da önüne geçmesini beklenti ediyoruz.”

Izinli Satıcılar üzerinde oluşan şikayetlerin giderilmesini sağlayacak

Yüksek fiyatlar dolayısıyla tüketicilerin yaşadığı sorunlara bile değinen Erciş, “Özellikle da son dönemde Çıkışlı Satıcılar üzerinde oluşan şikayetler ve rahatsızlıkların giderilmesi açısından yıpranmamış yönetmeliğin kâr sağlayacak aynı tılsım olduğunu düşünüyoruz. Piyasada Çıkışlı Satıcılardan başarısız vesile alıp, tezelden ikinci elde fahiş fiyatla satan kurumlar olduğu biliniyor. Hakikat tüketicinin araçlara henüz kıytırık ulaşmasını sağlayabilmek hesabına böyle tıpkı önlemin, piyasadaki fahiş fiyatlı satışları engelleyeceğini ve fırsatçılığın önüne geçeceğini düşünüyoruz. Tığ birlikte proses süresince Bakanlıkla kopça düşün alışverişleriyle oluşturulan yıpranmamış yönetmeliği destekliyoruz” dedi.

Motorine zam bekleniyor

 

Ehlivukuf beşer yanıtladı: Otomobillerde ÖTV indirimi gelecek mi?

 

Otomotiv endüstrisi ihracatında artma

 

Share: