Arap turistler Trabzon’da kısaca 10 gece kalıyor, güç başı 110 dolar harcıyor

Trabzon Turizm Konseyi ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın turistlere yönelik yaptırdığı ankete göre Gündüz Feneri turistler Trabzon’da yaklaşık 10 geceleyin kalıyor, can başı 110 dolar harcıyor.

Trabzon Hava Meydanı Dış Hatlar Terminali ve otellerde 104’ü karı kalkmak amacıyla 200 Bir Gündüz Feneri Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt ve Suudi Arabistan vatandaşlarına müteveccih yapılan ankette sayı farkı günlük harcamaları, sayı farkı akşam konaklamaları, erişim tercihleri, Trabzon’u araştırma yöntemleri, ziyaretten sevinme derecesi, şikayet ve önerileri soruldu. Ankete katılanlar Trabzon’da ortalama 9,61 tün konaklarken, ziyaretçilere ailelerinden sayı farkı 5 yahut 6 kişi haremlik etti. Sormaca sonuçlarına göre ecnebi turistlerin Trabzon’da konaklama aut günlük can başı ortalama 110 dolar gider yaptığı belirlendi.

Daha haddinden fazla hempa ve akraba tavsiyesi ile geliyorlar

Ankete katılanların yüzdelik 36’sı Trabzon’a hempa veya akraba tavsiyesiyle, yüzde 24’ü ise toplumsal medyadan görerek geldiklerini vurguladı. Katılımcıların yüzde 62’si Trabzon’a ilk defa geldiklerini, yüzdelik 64’ü tutum sınıfı bağan bütçeli havayolunu tercih ettiklerini belirtti.

Arap turistlerin yüzde 93’ü Trabzon’dan mutlu ayrılıyor

“Trabzon ziyaretiniz için umumi memnuniyet dereceniz nedir?’ sorusuna ankete katılanların yüzdelik 53’ü mutlu, yüzdelik 40’ı ise çok mutlu olduklarını belirterek gelenlerin yüzdelik 93’ü Trabzon ziyaretlerinden kıvançlı ayrıldığı ifade etti.

Trabzon’a soluklanmak amacıyla geliyorlar

Ankete katılanların yüzde 98’i istirahat etmek üzere Trabzon’u yeğleme ettiğini belirtirken, Trabzon’da karşılaştıkları sorunları; “Havalimanı kıtipiyoz, otel sayısı eksik, otel odaları az, taksi sorunu var, restoranların fiyatları faziletli, çevirgeç kiralama sorunu bulunuyor, iletişim sorunu var, yabancı şalter bilinmiyor” olarak sıraladı.

Ankete katılanlar Trabzon’un olumlu buldukları yönlerini ise “İnsanları adamcıl, hayırhah ve güler yüzlü, doğası ve havası güzelce, aksata olanakları çok ve fiyatlar uygun, Uzungöl kocaman benzeri nokta, şehir akman, nitelikli kafe ve restoranlar bulunuyor” diyerek düşünüm belirtti. – TRABZON

Share: