Ardahan İl Çalıştayı başladı

Ardahan İl Çalıştayı başladı

ARDAHAN – Ardahan’birlikte kentin sorunlarını tespit ederek akıllıca ve uygulanabilir çözümlere yayılmak hedefiyle planlı “Site Çalıştayı” başladı.

Aşık Alay Konuşma Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştayın açılışında mütekellim Ilbay Hüseyin Öner, “Gerçekleştirilen bu çalıştayla birlikte buraya katılan ve bindi veren akademisyenler, hareket insanları ve sektör temsilcilerinin özveren çalışmaları ile ilimizin ve bölgemizin tanınırlığı elan bile artarak bilinmeyen potansiyelleri aktarılma yüzüne çıkacaktır” dedi.

Ilbay Öner, “Çizi kenti ilimiz önemli konumuyla Türkiye’nin Kafkaslara açılan kapısı konumundadır. Ardahan 1069 yılında Alparslan’ın fethiyle Türk yurdu olmakla alay malay, geçmişten günümüze mütenevvi medeniyetlere karı sahipliği yapmış bir ilimizdir. Değme medeniyetten izler taşıyan Ardahan bu izleri günümüze büyüklüğünde korumuş, seçme biri tarihin ve kültürün temsilcisi olan bu izler turizmin ve ticaretin gelişim göstermesi ile alay malay kısmen tanınır ağıl gelmiştir. Ardahan yüce enerji hatlarının Türkiye’ye antre yaptığı önceki noktadır. 2 kara ve aynı demiryolu hattı koyulmak için ilimizde 3 çizgi kapısı bulunmakta. Önemli yönden balaban tıpkı önemi olan Ardahan zirai ve hayvanca istihsal anlamında üstelik balaban bire bir potansiyele sahiptir. Şehrin asıl barışma kaynağı ekincilik ve hayvancılık olup ilin zengin potansiyeli yardımıyla organik benzen ve süt ürünleri anlamında ülkenin azık sektörüne nazik katkılar sağlamaktadır. Özellikle kaşar peyniri kalkmak üzere, tereyağı, balı, hafriyat ve coğrafi bel tescilli mahsulat ile tamam Türkiye’ye seslenme etmektedir. Ardahan’ın önemli önemi, coğrafi konumu, tarım ve hayvancılık alanındaki yüksek potansiyeli ati vaad eden turizm potansiyeli ile gelişigüzel sair sektörlere müteveccih adına birlikte valiliğimiz ile alay malay amme çekicilik ve kuruluşlarımız, farklı patika kuruluşlarımız bütün birlikte ayrışık projeleri aplikasyon ve icraat beğenmek vasıtasıyla şehrimize revalüasyon gayretindeyiz” dedi.

Bu çalıştayla gelişigüzel bölgenin tanınırlığı ve şehrin adsız potansiyellerinin bölüm yüzüne çıkarılmasının amaçlandığını belirten Ilbay Öner, “Ikircik yok ki bütün kesimlerin bir araya geldiği kalkınmanın ve gelişmenin lehçe düzeyde ele alınacağı akademik düzeyde çalışmalar elan zinde, uygulanabilir projeleri üretmeyi ve realizasyon edilecek koordinasyonla alay malay şehrimizin potansiyellerini harekete geçirecek ekonomik ve toplumsal gelişmelere açacak olacak yüce adımların atılmasını sağlayacaktır. Gerçekleştirilen bu çalıştayla alay malay buraya katılan ve bindi veren akademisyenler, hareket insanları ve departman temsilcilerinin özveren çalışmaları ile ilimizin ve bölgemizin tanınırlığı elan dahi artırılarak muamma potansiyelleri devir yüzüne çıkacaktır” diye konuştu.

Çalıştaya Ardahan Valisi Hüseyin Öner, akademisyenler, hareket insanları, STK temsilcileri ve vatandaşlar ile öğrenciler katıldı.

Share: