Ardahan’da kelebeklerin ‘ölüm uçuşu’ başladı

Ardahan’bile kelebeklerin ‘ahiret yolculuğu uçuşu’ başladı

ARDAHAN – Ardahan’da kelebekler, herhangi bir sene tekrarlanan ve “ahiret yolculuğu uçuşu” kendisine bildik sonuç uçuşlarını akdetmek için bu sene bile angıç çırpmaya başladı.

Kentte genellikle Ad Çekme Nehri kıyısında toplanan ve bir aktarılma süren bodur ömürleri yüzünden “tıpkı günlükler” evet de “Mayıs sineği” yerine da adlandırılan beyaz mülevven kelebekler, alelhusus havanın kararmasıyla Ardahan Köprüsü ile Ardahan Kalesi’nin zir kısmındaki aydınlatma lambalarının etrafını sarmaya başlıyor. Geceleyin saatlerine kadar toplanmayı sürdüren kelebeklerin sayısı dakikalar içre beniz binlere ulaşıyor. Nehrin yüzeyinden köprüye makul adeta kar yağışı üzere sürü halinde mevrut pul kanatlılar, güreşçi köprüsü üstünde topluca kısaca yarım yamalak saat uçtuktan sonra ölüm uçuşuyla hayatını noktalıyor. Kelebeklerin yaklaşık iki gün geçmiş başlayan ve değme zaman artarak süren ahiret yolculuğu uçuşları devam ediyor.

Ölüme gidiyorlarsa ayrımsız sebebi olmalı diyen Gülsen Bulga, “Bu şehrin bi büyüsü olmalı bizim bilmediğimiz. Hem ayın on dördü, hem pul kanatlılar. Ölüme gidiyorlarsa bir sebebi olmalı” dedi.

Kelebeklerin tenasül alanı

Dünyaya geldikten tezce sonraları tenvirat lambalarının etrafında toplanıp çiftleşen kelebeklerden eş olanları, buradaki ölüm uçuşuyla güdük ömürlerine veda ediyor. Tıpkı tanesi tahminî 8 bin haya bırakan calip pul kanatlılar ise çiftleşme sonrası yakındaki Ad Çekme Nehri ya bile vazıh suya dalıp yumurtalarını bırakarak hayatını kaybediyor. Nehirdeki yumurtalardan tıpkısı ahir sene dünyaya mevrut kelebekler ise gelişigüzel sene ölüm uçuşunu yapıp ayrımsız döngüyü sürdürüyor.Share: