Azerbaycan’dan depremzedelere yardım malzemelerini haiz katar Kars’a geldi

Azerbaycan halkının Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler üzere topladığı insancasına müzaheret malzemelerini taşıyan 25 konteynerden oluşan şimendifer, Kars’a ulaştı.

Azerbaycan’daki Türk hisse senedi insanlarının oluşturduğu “Türkiye Yüzyılı Ilişki ve El Birliği Platformu” kampanyasında toplanan üretmek, battaniye, cılız besin ve hijyen malzemelerinin yüklendiği 25 konteynerden oluşan şimendifer, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Azerbaycan Demiryolları Umumi Heyet Başkanı Rövşen Rüstemov ve milletvekillerince uğurlandıktan 3 çağ bilahare Kars’a geldi.

Kars Tren Garı’na mevrut treni, Kars Valisi ve Uray Başkan Vekili Türker Fakir, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev, İl Jandarma Komutanı Albay Hıdır Ayçiçek, ara sıra yer protokolü ve vatandaşlar karşıladı.

Fakir, Türkiye’nin haddinden fazla tahripkâr ve zehir benzeri depremle karşılaştığını tabir ederek, “Maatteessüf binlerce vatandaşımızı kaybettik, yaralılarımız var onlara de ivedili şifalar diliyoruz. Bu depremlerin misil açtığı yaraları biran geçmiş sarabilmek amacıyla, parçalanmamış amme kurum ve kuruluşlarımız seferber durumda.” dedi.

Yurt dışından yer sarsıntısı bölgesine yardımların sürdüğünü belirten Kimsesiz, Azerbaycan’dan mevrut trende depremzedeler için insancasına ve besin müzaheret malzemelerinin olduğunu aktardı.

Bikes, Azerbaycan halkına teşekkürname ederek, şöyle konuştu:

“Bizim Azerbaycan ile iki çap aynı budun anlayışı zarfında muadele hukukuna dayanan ayrımsız pozisyonumuz var. Azerbaycanlı kardeşlerimizin bu acıyı yüreklerinde hissettiklerini gayet ongun biliyoruz. Esen olsunlar bu yumruk günümüzde bizi yalnız bırakmadılar. Bu yardımlar trenle Kayseri’ye oradan dahi hareket bölgesine gönderilecek.”

Müzaheret treni daha sonra Kayseri’ye uğurlandı.

Share: