Azerbaycan’dan gönderilen müzaheret treni Kars’a ulaştı

Azerbaycan halkının, Kahramanmaraş merkezli depremlerde kıygın olanlar amacıyla topladığı insancasına arkalama malzemelerini haiz 25 vagonluk katar 3 günce yolculuğun peşi sıra Kars Tren Garı’na geldi.

Azerbaycanlıların, Kahramanmaraş merkezli ardı ardına yaşanan ve 10 el ile 1 ilçeyi etkileyen depremlerden sonucu kıygın olanlar üzere topladığı yardımlar Türkiye’ye ulaştı. 800 kilometre mesafeyi 3 günde ikmal eden 25 vagonluk arkalama treni Kars Tren Garı’na geldi. Şimendifer Vali Türker Kimsesiz, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev ve ayrıksı tören düzeni üyeleri vasıtasıyla karşılandı.  Türkiye ve Azerbaycan bayraklarıyla dolatılan gar binasında AFAD ekipleri bile hazır bulundu.

Kars Valisi Türker Kimsesiz, Azerbaycan Devleti, Cumhur Reisi ve halkına teşekkür etti. Ilbay Garip, “Bu depremin yaralarını sarabilmek amacıyla arsıulusal yardımlar de ülkemize geliyor. Lüzumlu taharri istirdat faaliyetleri için gerekse değişik yardımları gönderen ülkeler var. Biz bütün ülkelere şükranlarımızı sunuyoruz. Zaman burada Azerbaycan’dan mevrut trende da sarsıntı bölgesindeki vatandaşlarımıza ulaştırılmak üzere azık, giyim kabilinden malzemeler başta almak amacıyla muhtelif malzemeler var. Bizim Azerbaycan ile iki mehabet bire bir kavim anlayışı içerisinde el birliği hukukuna dayanan benzeri pozisyonumuz var. Azerbaycanlı kardeşlerimizin bu acıyı yüreklerinde hissettiklerini gayet bol biliyoruz. Milletimiz Azerbaycanlı kardeşlerimize minnettardır. Biz dahi cesamet kendisine onlara şükranlarımızı sunuyoruz. Esen olsunlar bu yumruk günümüzde yanımızda oldular. Onlara bizlere gönderdikleri bu yardımlar üzere esasen teşekkürlerimizi şükranlarımızı sunuyoruz. Azerbaycan fehamet başkanımıza, bu yardımların gönderilmesinde fariza düzlük hep Azerbaycanlılara herkese esasen şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Bir müddet Kars Garı’nda koyuverme veren tren elan bilahare Kayseri’ye hareket etti. Vali Bikes ve katılımcılar marifetiyle uğurlanan trenin taşıdığı yardım malzemeleri Kayseri’den depremin vurduğu illere gönderilecek.

Share: