Bafra ve Çarşamba ovalarında yetişen kapya biber tarlada azrail buluyor

Samsun’üstelik Bafra ve Çarşamba ovalarında yetiştirilen kapya biber, pazara inmeden tarlada azrail buluyor.

Türkiye’nin sunu verimli ovalarından Bafra Ovası’nda üreticiler, kapya biber hasadına başladı.

Salça, türap biber yapımında geçer, közlenerek tüketilen kapya biber, lezzeti ve şişko yapısıyla murat görüyor.

Bafra Yeşilyazı Mahallesi’nde kapya biber üretimi yapan Ademiyet Üzüntülü, günde 80 ile 100 ton arasında kapya hasadı yaparak Türkiye’nin dört bir yanına gönderdiklerini söyledi.

Ürünün tarladayken azrail bulduğunu tabir eden Acılı, “Hem üretimini yapıyoruz hem bile köylülerimizden alıp satışını yapıyoruz. Bu şartlarda köylümüz para kazanıyor.” dedi.

Kapya biberin ihracatının bile yapılmasını istediklerini belirten Acılı, şunları kaydetti:

“Samsun’birlikte bütün kuvvetli çözümleme laboratuvarı olmadığı için ihracatçılar çekiniyor. Kapya biberimiz çok kaliteli ve aroması matlup nitelikte. İhracat yapıyoruz amma ürünümüz Mersin’e gidiyor, oradan ürünün izansız vürut riski var. Samsun’da bu laboratuvar olsa ihracatı kolay yapabiliriz. Hem ülkemiz hem üstelik tığ kazanabiliriz.”

Engin Albayrak üstelik 600 dekar alanda kapya biber yetiştirdiğini, hasadı yapılan ürünü Elazığ, Kütahya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Malatya kabilinden illere gönderdiklerini aktardı.

“Bu sene verim çokça evire çevire, bunun yanında fiyatı üstelik haddinden fazla sunturlu”

Samsun İl Ekincilik ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Bafra ve Çarşamba ovalarında önemli miktarda sebze ve ürün üretimi yapıldığını anlattı.

Bu iki ovada 150 bin dekar alanda 878 bin titrem sebze üretildiğini ifade fail Sağlam, kapya biber üretiminin yoğunluklu olarak Bafra Ovası’nda yapıldığını belirtti.

Samsun’bile, 2021 yılında 32 bin 250 dekar alanda 113 bin ton kapya biber üretimi yapıldığına işaret fail Sağlam, “Bu sene hasat başladı, tahminlerimiz tahminî 33 bin dekar alanda 129 bin tona andıran rekolte bekliyoruz. Bafra Ovası’ndaki kapya biberin hitit çok etine dolgun. İsotu ile meşhur Şanlıurfa, Kahramanmaraş ile Çukurova’ya biz buradan kapya biber gönderiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Sağlam, Bafra’birlikte kapya biberin közlenmesi ile ait bir üretimlik açıldığını belirterek şunları kaydetti:

“İnşallah bundan sonra dondurulmuş azık adına tüketilmesini birlikte bulmak istiyoruz. Vakit Kaybetmeden kapya biber değil umum sebzelerin özellikle Avrupa Birliği’nde geçkin olan nüfusun beslenmesinde dondurulmuş göveri yemeği ile ilişik Bafra’dahi tıpkısı çalışmamız var. İnşallah onu dahi mümasil zamanda hayata geçireceğiz. O de yapılmaya başlandığında Avrupa Birliği, Rusya ve Ukrayna gibi ülkelere sebze ihracatımız bitmeme edecektir. Bu sene verim çokça evire çevire, bunun beraberinde fiyatı bile çok iyicene. İnşallah böyle devam ederse önümüzdeki sene hem ekim alanlarını arttırmaya hem üstelik kullanma alanlarını arttırmaya devam edeceğiz.”Share: