Bakırcı, demirci ve dökümcülerin metin mesaisi

Kahramanmaraş’ta bakırcı, demirci ve dökümcü ustalarının sanayideki stabil mesaisi bitmeme ediyor.

Kahramanmaraş Beribenzer Sanayi Sitesinde etkin esnaflar hem sıcakla hem üstelik bunaltıcı aksiyon gücü ile üretimlerini sürdürüyor. Sıcak havaların dahi etkisi ile döküm ve demircilerin it canlı mesaisi kameralara yansıdı. Ustalar, dev biberli kazanlarında bin derecelere kadar yükselen sıcakta erittikleri ürünlerle alüminyum döküm elde ediyor. Hazırlanan dökümler dev preslerde geçirildikten sonradan özellikle aş damı eşyaları kalkmak amacıyla birçok alanda kullanılıyor. Hamam altında çalışan aynı gayrı çalışanlar ise demirciler. Bakır sektöründe üstelik oylumlu aynı konumda meydan düzlük kentte üretim yapan ustalar, maharetli ellerde birbirinden değişik ürünler hazırlıyor. Bakırdan mutfak ürünleri ile süslü malzemeler elde ediliyor.

Kahramanmaraş Bakırcılar Alüminyum Işaret İmalatçıları ve Dökümcüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Esenlik Atlı, “Kahramanmaraş’ta bakırcılık bin 500 almanak aynı mazisi olan iştir. Kentimiz bakırın merkezi ve ocağıdır. Fiyatlardan etraf etraf biraz yordamsız ancak bakır işi çok ongun keyif ve yararlanma açısından. Amerika, Asya ve Avrupa ülkelerine nişane yolluyoruz. 30 milyon dolar bakır ihraç ediyoruz. Aynı bu büyüklüğünde dahi mikro ortamında tüketiyoruz. bu üstelik bizim memleket amacıyla katkıdır. Burada ustalarımızın mahir ellerinde birbirinden ayrımlı ürünler hazırlıyoruz. Hele ölçülü sehpa, sürahiler, kazanlar ve süslü mahsulat tutmak üzere bezen eşyaları de özen çekiyor” dedi.

Döküm ustası Hamza Harun, “Tığ da alüminyum cüruf toprak kabil tıpkı eroin bunu eritiyoruz külçe şekline getirilip presler da inceltiyoruz. Alelumum mutfak eşyaları, çevirici parçaları gibi ürünlerde kullanılıyor. Şuanda ocağın içi 750 adım aldatmak parası” diye niteleyerek konuştu. – KAHRAMANMARAŞ

Share: