Bire Bir çift ayakkabıyla değiş ettiği kuzu yanından ayrılmıyor

Gümüşhane’nin Torul ilçesinde esnaflık yapan Halim Tonyalı’nın aynı çift pabuç karşılığında aldığı kuzusu ‘Yetim’ yanından ayrılmıyor. Sahibi tarafından berbere götürülerek bakım yaptırılan kuzu ise kaza sakinlerinin ve esnafın maskotu haline geldi.

İlçede 30 yıldır esnaflık işleyen Halim Tonyalı, ayrımsız yaylacının oğluna başmak kabul etmek üzere kendisine sunduğu teklifi akseptans ederek 7 günlükken aldığı kuzusu ‘Babasız’e evladı üzere bakıyor.

Bir koşa pabuç karşılığında takasla aldığı kuzuya gözleri yanmasın diyerek hususi çağa şampuanlarıyla cağ yaptıran ve ilçede kâin berbere götürerek hem fön çektiren hem dahi parfüm sıktıran Tonyalı, kuzu büyüse da kestirmeyeceklerini söyledi.

Sahibinin yanından ayrılmayan kuzu ise kaymakamlık sakinleri ve nahiye esnafının maskotu haline geldi. Kahvehaneye bile sahibiyle giren kuzuyu laçkalaşmak amacıyla aileler çocuklarıyla gelişigüzel Halim Tonyalı ve başka esnafların dükkanlarına giderek ‘Yetim’le baziçe oynuyor.

“Burada ayrımsız kuaför amcası var ücretsiz bir şekilde saçına fön çekiyor”

Kuzunun bölge halkının maskotu haline geldiğini ve herkesin ilgisinin pahal olduğunu söyleyen esnaf Halim Tonyalı (41), “Benim oğlumla ayrımsız yaylacı geldi pabuç mağazamıza. Müşterimiz oğluna pabuç istedi, bana bire bir koşa pabuç ver bile ego üstelik sana ayrımsız sıradan kuzu vereyim dedi. Benim küçük çocuklarım olduğu için bitmiş olsun dedik. 1-2 gün sonraları yaylacı aradı eş kuzuyu karşı dedi. Gittiğimde o kadar küçüktü kim kuzu arabanın içinde bir nebzecik bağırıyordu. Aldım kuzuyu buraya getirdim, burada kuzu bizimle dolaşmaya başladı, halıların üzerinde uyudu. 7 günlükken geldi bize. Elan poyra bağı düşmemişti. İsmini ego “Babasız” koydum. Hele buna etmen buraya mevrut müşteriler var çocuklarını alıp kuzuyu sevelim diye niteleyerek geliyorlar. Benim siftinlik çocuklarım var 3-4 yaşlarında bunu parka götürüyorlar. Parkta kaydırıyorlar, salıncakta sallıyorlar. Kuzu yöntemince çocuklarımın ayrımsız eğlencesi oldu. Parka gelen vatandaşların kucağından inmiyor. Kuzumuz süt kuzusu şampuanıyla banyosunu yapıyor gözleri yanmasın diye bir nebzecik. Banyosunu yapıyor ondan bilahare tüylerini saç kurutma makinesiyle kurutuyoruz, tarıyoruz. Burada aynı güzellik salonu amcası var ücretsiz ayrımsız şekilde saçına fön çekiyor, tarıyor, parfümünü sıkıyor. Kuzuyu benzeri müddet sonra adam evlatlarından ayıramıyor, evladın gibi arkasından ayrılmıyor. Evden arabayla geliyorum zaman zaman arabadan indiğim ahit camdan atlayıp peşime geliyor. Nereye gidersem kuzu benden ayrılmıyor. Kuzuyu büyüteceğiz, büyüdükten sonradan çıktı bu dahi yaylacılarla alay malay dağlara çıkma, otlamaları dağlarda yapacak ama tabiki banko kuzu ne büyüklüğünde büyürse büyüsün kesmeyeceğiz” dedi.

“Halim abi bizim dükkana geliyor, o de ardından geliyor”

Kuzunun Halim Tonyalı’nın yanından ayrılmadığını tabir eden esnaf İbrahim Sancak, “Kuzu bizim maskotumuz oldu, marketimize bile geliyor bazen. Bağırıyor, ortalığı yıkıyor amma olsun. Kuzu çok yaşama filhakika, ortada dolanıyor. Halim abinin peşi sıra ayrılmıyor elhak. Halim abi bizim dükkana geliyor, o üstelik peşinden geliyor. Tıpkısı meydanlık aldım bunu gizledim, sonraları ayrımsız baktım gine Halim abinin peşine koşuyor. Füru seviyorlar, hassaten ahzetmek istiyorlar. Müşteriler seviyorlar, dizge kucağına kabul etmek istiyor” ifadelerini kullandı. – GÜMÜŞHANE

Share: