Balık gelmeyince toptancı balık fos yersiz kaldı

Balık gelmeyince toptancı balık bilgisiz abes kaldı

Hamsinin tafsilatlı olmasından dünya çoğu bölge sezonu er kapatınca toptancı balık halinde emek başlamadan bitiyor

Denizer Balıkçılık sahibi Recep Denizer: “Daha önceki yıllara oranla haddinden fazla ızdırap benzeri hamsi sezonu geçirdik”

TRABZON Denizlerde av yasağının 15 April’birlikte başlamasına yaklaşık 1,5 ay kalmasına rağmen gâh tekneler hele hamsinin teferruatlı olmasından muhit sezonu erken kapattı. Trabzon Toptancı Balık Hali’ne şimdilerde hele kıran balıkçıların beş altı miktarda getirdiği tavuk balığı, istavrit gibi çeşitler mezat usulüyle satışa sunulurken, akıbet yılların sunu sönük dönemi yaşanıyor.

Hamsi sezonu olmasına rağmen hamsinin mufassal avlanmasının ağırbaşlılık oluşturduğunu tamlayan Denizer Balıkçılık sahibi Recep Denizer, Marmara’dahi çok uzun hamsi olması nedeniyle avının ağız ağıza yasaklandığını, Karadeniz’de olan balıkçı teknelerinin üstelik tafsilatlı hamsi yasağı nedeniyle ava çıkmamayı tercih ettiğini söyledi. Gürcistan sularında birlikte hamside umduklarını bulamadıklarını kaydeden Denizer, “Şu zaman sezon adına hamsi sezonu hamsinin de ince olması ağırlık oluşturdu. Henüz esbak yıllara nazaran haddinden fazla kötü bire bir hamsi sezonu geçirdik. Sivri sezonu ongun idi ama hamsiden haddinden fazla ümitliydik olmayınca hep balıkçı tekneleri sorumluluk yaşadı. Vatandaşımızın da hamsiyi yiyememesinden çevre etki var. Etmek kim doğanın dengelerinde bozulma var görüntü bu. Gürcistan sularında üstelik benzeri boyut söz konusu orada üstelik hamsi teferruatlı. Bu aralar şevket uzun hamsiye çok daha önem verip yasaklatmaya başladı balıkçı tekneleri de buna uyuyorlar istiyorlar ki yasak olsun diyerek. Bir sonraki yıl genişlik azından avlanması anlamında. Marmara’birlikte çokça etraflı hamsi vardı orada baştan sona yasakladılar. Karadeniz’birlikte olan balıkçı tekneleri genelde mufassal hamsi yasağına uyuyor hâl ongun çokça teferruatlı olunca de tutmanın bire bir anlamı namevcut” diyerek konuştu.

Çoğu balıkçı teknesi paydos etti

Sezonun bitmesine kestirmece bire bir buçuk ay kalmasına karşın çoğu balıkçı teknesinin paydos ettiğini anlatım fail Denizer, “Çoğu balıkçı teknesi paydos etmiş durumda tekneler bakıma alınacak. Önümüzdeki yıl Karadeniz’bile kart hamsinin olacağını kimesne garanti veremez dolasıyla devletin bu konuda önlem alması gerekiyor. Şu anda kıyı balıkçıların bir iki miktarda getirdiği istavrit, mezgit, barbun kadar enva satılıyor. Doğada yetişen çupra, levrek, somon ala bunları satıyoruz. Nedeniyle yurttaş balık ihtiyacını bu şekilde gideriyor. Denizde doğada bundan sonra gravite var. İnşallah herhangi bir husus balıkçı camiasının isteği kabilinden olur” dedi.

“Henüz önceden tek bu büyüklüğünde erken paydos etmemiştik”

Bölge reislerden Ergun Hardaloğlu’de sezonu yılbaşından evvel tamamladıklarını belirterek, “Bu zaman pelit görüntüsü gani oldu palamuttan ağırlık bulunmayan ancak hamside ağırlık var. Hamsi, Marmara’üstelik, Karadeniz’dahi detaylı,dolayısıyla sezonu yılbaşından önce bitirdik paydos ettik. April 15 kadar zaman devam ediyor. Şuan çalışanlar tayfasını elinde ağrımak için denize açılıyor. İstavrit olurdu, o da namevcut imdi umutlar ati sezona kaldı. Daha evvel tek bu kadar erken paydos etmemiştik. Hamsinin durumu hakeza olunca paydos emretmek durumunda kaldık” şeklinde konuştu.

Share: