Bilecik evcil haberleri: Bilecik’te Öğretmenlerden Hükümete Çağrı: “Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun İçeriğinin Adına Uygun Şekilde Zenginleştirilmesi İçin İvedilikle Hamle…

GÖKAY ŞİMŞEK

Türk Eğitim-Sen Bilecik Şubesi, Muallimlik Patika Kanunu ve bu kanunla getirilen kariyer basamakları sistemini ihtarname etti. Yazıhane Başkanı Iye Şahan, “Siyasal partilerimize ve milletvekillerimize çağrıda bulunuyor; ilkin kariyer planlamasının hizmet yılı esasına bakarak yapılması tevessül etmek amacıyla, Muallimlik Meslek Kanunu’nun içeriğinin adına yakışır şekilde zenginleştirilmesi amacı doğrultusunda ivedilikle hamle atmaya çağırma ediyoruz. Sınavla yapılacak bire bir tasnifin öğretmenlerimizi yıpranmamış ve yersiz bir tartışmanın göbeğinde bırakacağı aşikardır” dedi.

Türk Eğitim Bilimi-Sen Bilecik Şubesi üyeleri, zaman Cumhuriyet Altını Meydanı’nda toplanarak, Öğretmenlik Çığır Kanunu ve bu kanunla getirilen kariyer basamakları sistemine yönelik tepkilerini dile getirdi. Türk Terbiye-Sen Bilecik Şubesi Başkanı Ege Şahan, burada yaptığı matbuat açıklamasında şunları söyledi:

“Hepimizin malumu olduğu üzere, Muallimlik Çığır Kanunu 14 Şubat’ta kanunlaşarak yürürlüğe girmiş ve 12 Mayıs’ta yönetmeliklerinin ilanı ile birlikte birçok sorunu ortaya çıkaran tıpkısı süreç başlamıştır. Türk Eğitim-Sen’in yıllardan beri cebin çıktığı ‘sınavla kariyer’ uygulaması baştan karşımıza derkenar, tecrübelerimiz ve önerilerimiz göz ardı edilmiştir.

“KIDEME DAYALI BİR SİSTEMİN OLUŞTURULMASINI DEFALARCA DİLE GETİRMİŞ BİR SENDİKAYIZ”

Bizler, Türk Eğitim-Sen olarak, 2005 yılından beri kariyer basamaklarında düzenleme yapılmasını, kıdeme dayalı bire bir sistemin oluşturulmasını yüz kere dile getirmiş tıpkı sendikayız. Türk Yetişek-Sen kendisine, eskimemiş teşri yılında Meclis’te, siyasal partilerimize ve milletvekillerimize çağrıda bulunuyor; ilkin kariyer planlamasının hizmet yılı esasına göre yapılması atılmak üzere, Muallimlik Patika Kanunu’nun içeriğinin namına uygun şekilde zenginleştirilmesi amacı doğrultusunda ivedilikle girişim atmaya davet ediyoruz. Sınavla yapılacak bire bir tasnifin öğretmenlerimizi kullanılmamış ve gereksiz tıpkısı tartışmanın göbeğinde bırakacağı aşikardır. Akıbet yıllarda zaten yıpratılmış olan mesleki saygınlığımızın bu vesileyle farklı ayrımsız süreçte ağız dalaşı konusu yapılmasını asla kabul etmiyoruz.

“ELAN VERİMLİ BİR EĞİTİM HİZMETİ SUNULMASINA ZEMİN SAĞLAYACAKTIR”

Öğretmenlik Çığır Kanunu, öğretmenlerimizin muhatap olduğu mevzuat ve süreçleri muhtevasında toplamalıdır. İçeriği zenginleştirilmiş ayrımsız Muallimlik Patika Kanunu hem meslektaşlarımızın yaşadığı problemleri sonlandıracak, nedeniyle elan mübarek bire bir eğitim bilimi hizmeti sunulmasına dayanak sağlayacaktır.”

Share: