Büyükkılıç: “insanımıza önem veren ayrımsız yaklaşım sergilemeye özen gösteriyoruz”

Kayseri Büyükşehir Şehremini Dr. Memduh Büyükkılıç, KAYMEK’in Sağlık Çınarı Sülale Danışmanlık ve Kılavuzluk Merkezi eliyle düzenlenen ve yedincisi 5 Son Teşrin Cumartesi haset başlayan Bahtiyar Evlilik Akademisi’nin çalışmalarını değerlendirdi. Başkan Büyükkılıç, ayrıca merkezin alçak bent gören Eş Akademisi ve Temel Akademisi’nin çalışmaları için dahi bilgiler verdi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Kayseri Mesleksel Eğitim ve Firez A.Ş.’nin (KAYMEK) Geçim Çınarı Eş Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi’nin aileye yönelik çalışmaları ili ait açıklamalarda bulundu. Merkezin vatandaşlardan çetin rabıt gören Mutlu Dünyaevi Akademisi, Karı Akademisi ve Anne Akademisi için bilgiler aktaran Komutan Büyükkılıç, “Belediyecilikte enfrastrüktür hizmetleri büyük bunlar bizim olmazsa olmazımız amma bilcümle bunların yanında içtimai ve kültürel alanda yapmamız gereken haddinden fazla iş olduğu kanaati bittabi kabul edilebilecek gerçektir” dedi. Ailelere erbap çıkma anlayışı içerisinde icraat sürdürdüklerini tamlayan Büyükkılıç, “İnsanı yaşat kim azamet yaşa felsefesiyle insanımıza, aileye, gençlerimize, çocuklarımıza ehemmiyet veren tıpkısı yaklaşım sergilemeye dikkat gösteriyor, değişik akademik çalışmalar yaparak uzmanlar marifetiyle ailelerimize topluluk balkon anlayışı içerisinde da çalışmalar sürdürüyoruz” diye konuştu. Komutan Büyükkılıç, toplumun en gerçekten sosyal birimi olarak kabul edilen ailenin toplumları ayakta markajcı, önemi, kıymeti herhangi bir güzeşte bölüm elan bile haddinden fazla anlaşılması müstelzim aynı yapı olduğuna dikkat çekerek, “Aile yapısı yılgın toplumun geleceği karanlıktır. Familya kabil şanlı tıpkısı içtimai yapının akva bire bir şekilde ayakta durmasının, ruh bilimsel, toplumsal ve gayrı tamam yönleriyle zinde erler yetiştirmenin yolu elbette ki temellerinin bile sağlam atılmasıyla mümkündür. Kayseri Büyükşehir olarak bu bilinçle cereyan ediyor, faaliyetlerimizi birlikte çeşitlendiriyoruz. Bu sene KAYMEK bünyesinde Yaşayış Çınarı Ocak Danışmanlık ve Kılavuzluk Merkezi’miz vasıtasıyla yedincisini düzenliyor olduğumuz, toplumda ailenin önemini vurgulayan eğitimlerle, dünyaevi öncesi eğitimde serencam zamanlarda artarak bitmeme eden boşanmaların uğrunda geçmeye benzeri cirim bile olsa katkımız olursa kendimizi mutlu hissedeceğimizi tesahup etmek istiyorum” şeklinde konuştu. Bahtiyar Evlilik Akademisi’nin bunaltıcı tıpkısı demet gördüğünü ifade fail Büyükkılıç, şunları söyledi:

“Bahtiyar ailelerin da bilinçli ve zinde evliliklere dayandığını fikren böyle bir eğitimi projelendirirken bittabi kim akademik ayrımsız boyuta eriştirmek suretiyle işin hem bilimsel yönünü hem da deneyimlerini paylaşacak kişilerle çalışmayı yapmayı çok önemsiyoruz. Icap üniversitelerimizden, ister toplumda dolay plana hamiş isimlerden ve diyanetimizin temsilcilerinden oluşan uzmanlar silsilesi ile bu çalışmaları yapmaktayız. Bu eğitimle evlenmeyi düşünen fertler birbirlerini çokça yönlü namına tanıyabilecek ve yorum yapma yetkisini da elde edecek. Eğitimler, evlilik yaşamında kendini nelerin beklediğini bilici hazırlıklı ve bu konuda zahir davranacağını düşünebilen eşlerin, sorunlar karşısında elbette hal üretmesi gerektiğini de kolaylaştıracak icraat kendisine karşımıza çıkmaktadır. Dünyaevi sürecinin sağlam temeller üzerinde sürmesi yönünde mücahede göstermekteyiz.”

Akademiler binlerce vatandaşa dokundu

Başbuğ Büyükkılıç ayrıca, 13 aile danışmanı ile hizmetlerini yürüteç Dirlik Çınarı Familya Müşavirlik ve Kösemenlik Merkezi’nin hoppadak site merkezinde değil taşrada bile faaliyetlerini sürdürdüğünü dile getirerek, merkezin çift namına katılımların sağlanabildiği ve benzeri yılda 2 bin 500 aileye ulaşan Ocak Akademisi’nin, temel çocuk ilişkisi üzerinde duran ve aynı yılda 4 bin 16 anneye eğitim veren Temel Akademisi’nin çalışmalarıyla ilgili bilgiler aktardı.

Büyükkılıç, planlı çalışmalarda Eş ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ilgilendiren birimleri, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı’nın birimleri, kaymakamlık belediyeleri ekiplerinin üstelik hız gösterdiğini üstelik kaydetti. Seçkin sene on binlerce insana yardım sağladıklarını vurgulayan Başkan Büyükkılıç, “Gençlerimizi bilinçlendirmek, aile kurumumuzu sağlam temeller konusunda vazetmek, onlara erbap geçmek bizim olmazsa olmazımızdır. Gelişigüzel sene on binlerce insana ulama sağlıyoruz. Sonuçta bile bize yakarış fail, çalışmalara bindi yüklemek istiyorum diyen onlarca aileyle dahi karşılaşıyor, onları da aramızda görüyoruz. Diyoruz ki kurgu amaca erişmiş, uğur sâdır ergin, o hâlde ara vermek bulunmayan, bu yöndeki çalışmalara devam diye niteleyerek birlikte katılmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Büyükkılıç, serencam süreçte Kayseri Valiliği ve İl Inanma Müdürlüğü’nün dahi anlamlı çalışmaları olduğunu hatırlatarak, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’e teşekkür etti. Komutan Büyükkılıç, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konularda çokça hız gösterdiğini birlikte ifade ederek, gençlere yüce tavsiyelerde bulundu. – KAYSERİ

Share: