Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

– Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık”

“Yurtlar sürecini dahi analiz, traksiyon ve uygulama olarak üç asıl başlıkta inceliyoruz”

ANKARA – Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı Sıkı başvuru sonuçlarının birinci fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Site Yurdu içinde kâin Güçlükle Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Sıkıntılı başvuru sonuçlarının birinci fazda komplo oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini bile çözümleme, traksiyon ve uygulama yerine üç ana başlıkta inceliyoruz”

Ensiz referans süreçlerini ‘çözümleme, traksiyon ve uygulama’ olarak 3 esas başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, aplikasyon noktasında mektepli künde işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Nezaret yerine yekpare çalışmalarımızı fen odaklı bire bir şekilde cümlesi ile ayrımsız tümce yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini dahi analiz, plan ve aplikasyon namına üç ana başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün birinci faz sonuçlarını açıklayacağım. Esas amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara yerleşim sürecini yeryüzü kesintisiz şekilde, bildirme mübarek, işlek bir eş güdüm ile yapmak. Öncelikle tamam başvuruların tamamı objektif ayrımsız şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını izah etmek isterim” diye konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun sayısal altyapı verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini nâkil Bakan Kasapoğlu, “Biliyorsunuz kullanılmamış terbiye tedris yılı için başvuruları başlattık. Bunun üzere 12 kamu kurumu tarafından, ÖSYM, YÖK, SGK, Türe Bakanlığı, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, Çevre Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazne ve Maliye Bakanlığı, Emek ve Içtimai Asayiş Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Toyluk ve Spor Bakanlığı’ndan dijital namına teslim edilen altyapı ile çözümleme edildi. Başvurusu makbul aziz öğrencilerimiz, dirimsel, sükse ve sosyal durum kriterleri temel alınarak dijital ortamda afaki bir şekilde tespit edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tertip ile öğrencilerin okullarına sunma mümasil vekillik yurdundan almak sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, dubara aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açım tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları alelhusus değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık”

Bir Numara fazda bütün ev başvurularının yüzde 80’ini başarı ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Bakan Kasapoğlu, “Almanak bazda sunu fazla talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin yeryüzü faziletkâr tonga oranını gerçekleştirdik. Ülke olarak birinci fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı yurt faaliyetlerinin dünyada eşi bire bir olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, KÖLE yüzde 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzde 80’lik benzeri gelecek oranı ile hem de bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 iklim topu topu ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mail ilde da ikinci faz yerleşimlerin bitirilmek için olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere kayran verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak tutmak için 41 mülk merkezimizde bilcümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci faz sürecinde bitirmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tamamı yurtlara yerleştirildiler.”Share: