Cahillik ve Spor Bakanlığının 2023 Yılı Bütçesi TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonunda

SELIM Fırka Aydınlık Milletvekili Bekir Kuvvet Fiyaka, “Gençlerimizi gelişen ve mütebeddil dünyada okazyon eşitliği ilkesi doğrultusunda yeni imkanlarla buluşturuyor ve daha donanımlı arkaç getiriyoruz.” dedi.

Bilgisizlik ve Spor Bakanlığının 2023 yılı bütçesinin görüşmelerine TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda devam ediliyor.

Görüşmelerde söz kayran CHP İstanbul Mebus Mehmet Bekaroğlu, 66,5 bilyon liraya ulaşan Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı bütçesinde sabık senelere katma tıpkısı hayatiyet göremediklerini müstakbel sürdü.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu’nun sunumunda gençlerin aylakçılık sorununa on paralık değinmediğini, fakat konunun oldukça sakil boyutlara ulaştığını savunan Bekaroğlu, “Darülfünun öğrencisinin derdinden, sokaktaki uyuşturucudan hiç saraka etmediniz. ‘Bu bizim konumuz değil’ diyebilirsiniz amma bal kabil sizin konunuz. Reisicumhur gelişigüzel yere darülfünun açtıklarıyla övünüyor, çıkışlı olan ve işsizlikle birlikte küsurat gençlerden haberiniz var mı?” diyerek sordu.

“Çok korkulu bir yaşlanma sürecine girdik”

İYİ Tümen Erzurum Saylav Naci Cinisli da Gençlik ve Spor Bakanlığının bütçesinin gençlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek büyüklükte olmadığına inandıklarını söyledi.

Genel bütçe rakamının pahalılık karşısında yüzdelik 155 artım gösterdiğini tamlayan Cinisli, Bakanlığın bütçesinin umumi bütçe artma oranının altında kaldığını ifade ederek, “Görüşmelerde ortaya konulan mesail, sporun önüne sabık işsizlik üzerinde yoğunlaştı. Türkiye çok sakil bir yaşlanma sürecine girdi. Batılı mütekâmil ülkeler gelişmişliklerini tamamladıktan sonraları yaşlanmaya başladılar, insan gücü ihtiyacı kalmadı. Fakat biz gelişmişliğimizi elan tamamlayamadan önümüzde bundan sonra sefer varken yaşlanmaya başladık. Bu bizim gelişmemizin uğrunda çok balaban tıpkısı engel. Kaliteli âdem yapımızı, kaliteli karın gücünü eğiterek elde edebiliriz.” dedi.

“Gençlerimizin balaban potansiyeline güveniyoruz”

DÜRÜST Fırka Vazıh Saylav Bekir Güç Gösteriş dahi DOĞRU Öğür hükümetlerinin eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaşımdan enerjiye, sanayiden toplumsal desteklere tüm başlıklar altında mefret yatırımlara imza attığını söyledi.

Hizmet serüveninde gençlerin ve sporcuların dolay plana çıktığını dile getiren Afi, şunları rapor etti:

“Toyluk ve spor alanındaki atılımlarımızla gençlerimize ve sporcularımıza kaliteli tıpkısı ati alıştırmak amacıyla seferber olduk. Gençlerimizin zihayat, tehlikesiz, ülkesinin hukukuna, itibarına ve evrensel insani değerlere ehil sâdır nesiller olmasını değme devir istedik, istiyoruz. Gençlerimizi gelişen ve değişen dünyada punt eşitliği ilkesi doğrultusunda eskimemiş imkanlarla buluşturuyor ve daha kuvvetli kuzuluk getiriyoruz. Tığ gençlerimizin balaban potansiyeline güveniyor, bu ülke için yapacaklarına içtenlikle inanıyoruz. Geleceği koparmak istiyorsak o geleceğin getireceği şartlara karşı donanımını tamamlamış, kart, doğurucu, çözümleme kabiliyeti olan insanlar yemlemek zorundayız.”

“Toyluk merkezleri, fırsat eşitliği ilkesiyle her bir gencin sorumluluğunu taşıyor”

YANLIŞSIZ Fırka Antalya Mebus İbrahim Işıklı de gençlerin ihtiyaç duyduğu temas türlü desteğin büyüklük aracılığıyla kendilerine sunulduğunu, toyluk merkezlerinin, punt eşitliği ilkesiyle beher gencin sorumluluğunu taşıdığını belirtti.

Gençlik merkezlerinin, ayrım yapılmaksızın herkese aguş açtığını, her makule konfor ve teknolojik altyapının ücretsiz şekilde gençlerin hizmetinde olduğunu dile getiren Görgülü, “Sayıları seçme güzeşte aktarılma kalan merkezlerimiz, gençlerin talepleri doğrultusunda hizmetlerini seçkin geçen çağ genişletmektedir. Cahillik ve Spor Bakanlığı, uyguladığı yöntem ve taleplerle ülkemizin geleceğinin gereklerine harmoni sağlayabilen, geleceğin düz okumalarına cebin mücehhez, yenilikçi ve rekabetçi bireylerin topluma kazandırılmasını hedeflemektedir.” diye konuştu.

HDP Muş Milletvekili Şevin Ateşin dahi Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığının bütçesinde gençlerin taleplerinin dikkate alınmadığını istikbal sürerek, “İktidar bu teklifle, değiş ve dönüşümde, beyninde toplumun dinamiği olan gençleri, tetik cümlelerle işsizlik, kısırlık ve belirsizlik üçgenine itmektedir. Öğrenciler, terbiye ve barınma gibi esas haklarının erişiminde vahim güçlükler yaşamaktadır. Bu öğrencilerin tagaddi, barınma üzere sorunlarının çözüme kavuşturulması, sizin bakanlığınızın üstelik sorumluluğundadır.” dedi.

“Spora envestisman, geleceğe yatırımdır”

MHP İstanbul Milletvekili Dirimlik Arkaz dahi Toyluk ve Spor Bakanlığının çalışmalarını takdirle takip ettiğini, ayrımsız hekim yerine sporun afiyet olduğunu nakletmek istediğini söyledi.

Sporun, toplumların ayn ardı edemeyeceği, kesintiye uğratamayacağı ve vazgeçemeyeceği cihanşümul, bütünleştirici benzeri etkinlik olduğunu vurgulayan Arkaz, “Spora yapılan envestisman, geleceğe yapılan yatırımdır. Zinde toplumlar oluşturabilmek, sağlık giderlerini azaltabilmek için herhangi bir yaşta vatandaşımızı spora özendirici tedbirler almamız gerekmektedir. Gençlerimizi spor tarafından dokunaklı alışkanlıklardan korumalıyız.” ifadelerini kullandı.

Spor faaliyetlerine yönelik atılmış adımlarla Türkiye’nin, cahillik ve spor alanında kilolu bir sükse kaydettiğini belirten Arkaz, “Öğrencilerimize sağlanan mikro ve güven imkanlarının genişletilmesi, eğitim alanındaki ilerleyişi henüz metin aynı noktaya taşımıştır. Darülfünun öğrencilerimizin borçlarının silinen faizleri zinde kardeşlerimizin omuzlarından büyük tıpkı yükü kaldırmıştır. Mecmu site ve ilçelere değme spor branşına akla yatkın altyapı tesisleri oluşturulmuştur. MHP mutluluk üzere yapılan her olumlu projenin destekleyicisi ve tamamlayıcısı olmuştur.” diye niteleyerek konuştu.

CHP Konya Mebus Abdüllatif Şener ise Bakanlığın bütçe tike kitapçığında meydan alması müstelzim bilgiden çok Vekil Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun fotoğrafının düzlük aldığını, bunun akilane aynı yaklaşım olmadığını söyledi.

Kitapçıkta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da biraz yerde fotoğrafının bulunduğunu ancak bu foto karelerinin dikkatsiz şekilde kitapçığa yerleştirildiğini belirten Şener, “Sürekli eleştiri ettiğiniz aykırılık medyasında birlikte hakeza bir fotoğrafı göremezsiniz. Cumhurbaşkanının hep henüz zinde, hep henüz diri görüntülerini ekrana getiriyorlar. Cumhurbaşkanı, benzeri ülkenin milli birliğini, bütünlüğünü entrika eden isimdir. Bu neyin nesi sayın Vekil. Sizi Cumhurbaşkanına yaptığınız bu davranıştan muhit protesto ediyorum.” dedi.

Share: