Çin, domestik istihsal cuşuhuruş sönüm uçağının dördüncü prototipinin pervaz testini yaptı

Çin’in “AG600” sınıfı, yerli istihsal büyük amfibik uçaklardan cuşiş itfa görevlerinde kullanılmak için tasarlanan modeli için eskimemiş tıpkı sınama uçuşu yapıldığı bildirildi.

Çin ajansı Xinhua’nın haberine bakarak, Çin Havacılık Endüstri Şirketince (AVIC) geliştirilen “AG600M” ünlü modelin dördüncü ilk örnek uçağı, ülkenin güneyindeki Guangdong eyaletinin Cuhay şehrinde imtihan edildi.

17 an süren deneyim uçuşunda, uçağın aynı seri manevrayı başarıyla gerçekleştirdiği, pervaz ve arama sistemelerinin sorunsuz çalıştığı kaydedildi. Şirket, böylece hararet itfa uçağı modeli üzere ürettiği dört prototipin önce tecrübe uçuşlarını tamamlamış oldu.

Modelin bu yıl gerçekleştirilecek özge testlerin ardından 2024’te uçuşa elverişliliğini tescil edecek “tür lisansı” için başvuru yapılacak. Iştirak, “istihsal lisansını” birlikte aldıktan serencam uçağın önce teslimatlarını 2025 zarfında yapmayı planlıyor.

Acil durum ve facia kurtarma görevlerinde kullanılmak için tasarlanan “AG600” sınıfı amfibik uçaklar, “Kulong” (akarsu ejderi) adıyla anılıyor.

Uçakların orman yangınlarını sönüm, denizde arama ve istirdat ve diğer kritik evgin format görevlerine yardım sağlaması hedefleniyor.

Özel olarak coşkunluk itfa görevlerinde kullanılmak için geliştirilen “AG600M” modeli, 60 ton ağırlıkla kalkış yapabilirken 12 tona kadar akarsu taşıyabiliyor. Uçağın ağır sıklet irtifada düşük hızlarda seyredebilmesi ateş bölgelerine etkin müdahalede yarar sağlayacağı öngörülüyor.

Yangın sönüm uçağının evvel prototipinin karadan ve denizden havalandığı sınav uçuşları, 2022’de yapılmıştı.

Share: