Çin, domestik üretim coşkunluk söndürme uçağının dördüncü prototipinin uçuş testini yaptı

Çin’in “AG600” sınıfı, yerli üretim şişman amfibik uçaklardan coşkunluk itfa görevlerinde kullanılmak üzere tasarlanan modeli için kullanılmamış ayrımsız deneme uçuşu yapıldığı bildirildi.

Çin ajansı Xinhua’nın haberine bakarak, Çin Havacılık Endüstri Şirketince (AVIC) geliştirilen “AG600M” ünlü modelin dördüncü prototip uçağı, ülkenin güneyindeki Guangdong eyaletinin Cuhay şehrinde sınav edildi.

17 an süren sınama uçuşunda, uçağın bir dizi manevrayı başarıyla gerçekleştirdiği, uçuş ve kontrol sistemelerinin sorunsuz çalıştığı kaydedildi. Ortaklık, böylece cuşiş söndürme uçağı modeli için ürettiği dört prototipin evvel tecrübe uçuşlarını tamamlamış oldu.

Modelin bu sene gerçekleştirilecek başka testlerin arkası sıra 2024’te uçuşa elverişliliğini tescil edecek “tip lisansı” üzere başvuru yapılacak. Müşareket, “istihsal lisansını” dahi aldıktan akıbet uçağın önceki teslimatlarını 2025 içinde yapmayı planlıyor.

Acil format ve kıran kurtarma görevlerinde kullanılmak amacıyla tasarlanan “AG600” sınıfı amfibik uçaklar, “Kulong” (akarsu ejderi) adıyla anılıyor.

Uçakların orman yangınlarını söndürme, denizde kontrol ve istirdat ve değişik ciddi acil boyut görevlerine katkı sağlaması hedefleniyor.

Özel yerine cuşuhuruş sönüm görevlerinde kullanılmak amacıyla geliştirilen “AG600M” modeli, 60 ton ağırlıkla kalkış yapabilirken 12 tona kadar akarsu taşıyabiliyor. Uçağın ağır sıklet irtifada bağan hızlarda seyredebilmesi coşkunluk bölgelerine etkili müdahalede üstünlük sağlayacağı öngörülüyor.

Yangın söndürme uçağının ilk prototipinin karadan ve denizden havalandığı test uçuşları, 2022’de yapılmıştı.

Share: