Çorak araziye kurduğu kâr bahçesiyle turizme birlikte işlemek istiyor

Veca’nın Doğubayazıt ilçesinde kıvrak Abdulkadir Ardin, çevresi bakılmamış arazilerle ciltli alanda yetiştirmeye başladığı yaklaşık 5 bin yemiş ağacının bulunduğu bahçeyi turizme kazandırmayı hedefliyor.

Balkı Dağı’na mail bire bir noktada 33 dönümlük berbat arazide elma, ayva, sarıerik, armut, badem, kiraz, ekşi kiraz, şeftali, sarıerik ve erik kabilinden sonuç ağaçları yetiştiren Ardin, bölgeye yerel ve yabancı turistleri örtmek için harekete geçti.

Ardin, iki yıldır kâr ürettiği bahçesine 12 bungalov ve aynı balayı evi nesir etmeye başladı.

Abdulkadir Ardin, AA muhabirine, meyve hasadını yapmaya başladığı bahçesinde vatandaşlar için piknik alanları ve füru amacıyla yüzme havuzu da bulunduğunu söyledi.

Çorak arazide ürün yetiştirmeye başladığında bir nice kişinin kendisine başaramayacağını söylediğini belirten Ardin, “Bu bahçeyi daha üstelik büyütüp güzelleştirmek üzere çalışmalarımız devam ediyor. Bungalov ve balayı evinin beraberinde bahçenin canip tarafında 15 dekar daha yerey satın aldım. Oraya bile beygir çiftliği, aquapark ve lavanta bahçesi kurmayı düşünüyorum. Dert Dağı’nın etrafını diri bire bir arkaç vermek istiyorum.” dedi.

Ardin, Dert Dağı manzarasına eş bungalovların ve balayı evi ile ilgili çalışmaların sene sonuna tamamlanacağını söyledi.

Bahçede devir geçirmeyi sevdiğini, misafirlerin birlikte karşılaştıkları manzaradan kıvançlı kaldıklarını tamlayan Ardin, şöyle konuştu:

“Bahçeye gelen duyarlı insanların ‘maşallah’ demesi bize imdi ağırbaşlı verdi. Birçok meyve yetişiyor. Kiraz ve vişneleri karga ve kuşlar yiyor. Bu sene çok güzel kayısılarımız var. Bu sene kâr veriminden memnunuz.”

Dikme dikmenin önemini vurgulayan Ardin, “Diktiğimiz ayrımsız dikme popülasyon boyu ve senelerce sürebilecek sürekli bire bir mirastır. Herkesi ongun dikmeye nida ediyorum. Kurban Bayramı’ndan bu yana kusursuz oturamadık. Anında aceleten değme devir ziyaretçilerimiz geliyor.” dedi.

Ardin, bahçenin bulunduğu Saklayarak köyünün çevresinde bakılmamış arazilerin bulunduğunu ve mevrut misafirlerin ise bu nedenle geçmiş özellikle falsolu yere geldiklerini düşündüğünü dile getirdi.

“Bu bostan benim için ayrı ayrımsız acun”

Bahçeyi son haline ifham etmek amacıyla kestirmece 6 milyon teklik harcadığını anlatım fail Ardin, şöyle devam etti:

“Eşim ve çocuklarımla bahçeden çıkamaz olduk. Bu bostan benim amacıyla ayrı tıpkısı acun demektir. Şehir yaşamı gözümün önünden kayboldu. Ağaçlarımı gördüğüm ant güya gelişigüzel dönem binlerce herif etrafımda var. Bambaşka bir yere başvurmak istemiyorum. Ziyaretçilerin çokça olması beni daha bile bahtiyar ediyor. Bungalov ve balayı evleri bitince bahçe, takkadak benim için değil, ziyaretçiler için da elzem benzeri kayran olacak.”

Share: