Padişah Abdülhamid Han’ın cep saati, 1 dolardan başlayan açık artırma ile satışta

Arthill Müzecilik eliyle düzenlenen “Yıprak ve Koleksiyonluk Konuşma Eserleri Müzayedesi” kapsamında Hanedan Koleksiyonu açık artırma usulüyle satışa sunuldu.

Arthill Müzecilik’ten yapılan açıklamaya göre, 2 Ağustos’tan itibaren öneri verilmeye başlanan artırma, “www.arthill.com.tr” adresi üzerinden 14 Ağustos’ta saat 15.00’bile devre içi olarak aktif açık artırma ile gerçekleştirilecek.

Müzayede koleksiyonunda Osmanlı Sultanları ile sarayın faziletli erkanına ilişkin 200 yapıt saha alıyor. Koleksiyon teklif usulü, 1 dolar başlangıç fiyatı ile satışa çıkarılıyor.

Müzayedenin öne sâdır genişlik önemli eserleri arasında Odalık Abdülhamid Han’a ilişkin zer murassa cep saati vadi alıyor. 1 dolardan satışa çıkarılan saatin şu dakika değeri 55 bin dolara yükseldi.

Ayrıca müzayede dahi Melik Abdülhamid Han’ın halifeliğinde mamul Kabe kuşağı, Melik Abdülhamid’in emri ile Hıdiv Abbas Hilmi Kâmil’nın yaptırdığı Kabe puşidesi, Hükümdar Mehmet Reşad’ın kızıl murassa sigara tabakası, Şeker Hastalığı Ahmet Ağırbaşlı’nın saray için yaptığı başyapıt tablosu, Hoca Mürtefi Rıza’nın peyzajı, Fausto Zonaro’nun bire bir İstanbul tablosu, Şeyh Hamdullah’ın murakkası de bulunuyor.

Melik Abdülhamid’in kızı Ayşe Odalık, Enver Paşa, Enver Vakarlı’nın annesi Aişe Ülker Bayan, Sadrazam Damat Ferid Ağırbaşlı, Abbas Hilmi Gösterişli, Mehmet Uca Ağır, Mehmet Nazif Nazik, Mehmed Cemil Vakarlı, Necmettin Molla Kocataş ile sakat İsveç Başbakanı Karl Staaff’a ilgilendiren eşyaların yanı sıra Bonapart Hanedanlığına ilişik eserler birlikte müzayede bile satışta.

Share: