Cumhur Reisi Yardımcısı Oktay, Yozgat Lansman Günleri’nin açılışında konuştu Açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Terörle pekâlâ biaman şekilde savaşım ediyorsak, terör yandaşlığının üzerini örtenlerle bile savaşım edeceğiz.” dedi.

Oktay, Başşehir Budun Bahçesi’nde planlı Yozgat Tanıtım Günleri’nin açılışında yaptığı konuşmada, 81 ülke ve 85 milyon vatandaş amacıyla aşkla, şevkle, azimle mütemadi çalıştıklarını söyledi.

Önceki dönüş 2023 bütçe teklifi görüşmeleri üzere TBMM’dahi bulunduklarını hatırlatan Oktay, “Rastgele alanda ülkemizi daha encam götürecek programlarımızı, hedeflerimizi, ayırdığımız bütçeleriyle gelişigüzel teker tekerlek açıkladık; vizyonumuzu ortaya koyduk.” diye konuştu.

Oktay, 20 yıldır Yozgat’tan Manisa’ya, Ardahan’dan Samsun’a Türkiye’bile kıpırdak tıpkı enfrastrüktür dönüşümü ve kalkınma sağlandığını belirterek, “Türkiye Yüzyılı”nın kıyısında, bu altyapının üzerine mensur edilecek geleceği şekillendirdiklerini ve bunu sorunların, aksaklıkların bilincinde, çözüm önerilerini dahi hesaba katarak yaptıklarını anlattı.

“Terör propagandası meşrulaştırılamaz”

Yüz yıllık hayalleri gerçekleştirip yüzyıllık projelere imza atarken birilerinin hala terörden ve yıldırı destekçilerinden medet umduğunu söyleyen Oktay, şöyle devam etti:

“Yiğit ordumuza sefihane iftira atanları savunup, terörle, teröristle hareket tutuyor. 6 fazlalık 1’lik masayı duyuyorsunuz, Kandil’in sözcülüğünü işleyen tıpkı provokatörü barış güvercini zar ettiler. Terör propagandası meşrulaştırılamaz. Bu formalist, şehit analarına, Diyarbakır annelerine, gazilerimize, terörden 40 sene çekmiş milletimize ihanettir. Terörle elbette amansız şekilde savaşım ediyorsak, terör yandaşlığının üzerini örtenlerle de uğraş edeceğiz. Bugüne kadar milletimizin başını pekâlâ sarp tuttuysak, pekâlâ birliği, beraberliği, kardeşliği perçinlediysek, kangren ergin sorunları çözüp, lacerem istihdamı, ihracatı, yatırımı, üretimi büyüttüysek, daha çok üstelik ülkemizi diriltme etmeye bitmeme edeceğiz.”

İbn-i Haldun’un “Şehirler benzeri ruha sahiptir ve insanlar, devir zarfında yaşadıkları şehrin ruhuyla özdeşleşir” sözünü nâkil Oktay, Yozgat’ı, “Anadolu’nun sönmeyen ocağı” yapanın, asırlardır Türk yurdu ergin bu şehrin ruhu ve hemşehrileri olduğunu dile getirdi.

Oktay, umum illerle gelişigüzel Yozgat’ın erbap olduğu değerlerin yarınlara aktarılması ve yerelden kalkınması amacıyla herkesin azamet üstlenmesi gerektiğine meni ederek, bunun dayanışma, yerele çevrik girişimler, projeler, memleketinden kopmayan ocak bağları, çocuklara dökme gelenek ve görenekler gibi dayanabilen haddinden fazla açıdan katkıyla benzer olduğunu söyledi.

“38 fabrikamızı inşallah önümüzdeki 1-2 sene içinde tamamlıyor olacağız”

Kadınların kültürel aktarımın mutfağı, gençlerin ise yarınların teminatı olduğunun altını çizen Oktay, “Hem bireysel hem de sivil topluluk kuruluşları üzerinden şişman yerine özlerimizi, bizi tığ işleyen değerlerimizi beslemeye devam edelim.” dedi.

Oktay, Yozgat’taki organize uran bölgelerinden Boğazlıyan’da ilk fabrikaların temellerinin atıldığını aktararak, “Boğazlıyan’ı Çandır’ı, Yenifakılı’yı, Sarıkaya’yı ilk etapta marifetiyle alay malay Çayıralan’ı da katarsak o bölgeyi kalkındıracak, istihdamı, işsizliği kökünden çözecek, 38 fabrikamızı inşallah önümüzdeki 1-2 sene içre tamamlıyor olacağız. Demin hedefimiz, Yozgat kalıp özellikle girmek üzere belde ilçeleri tıpkı şekilde kalkındıracak ve işsizliği çözecek olan Bozok Birleştirme Uran Bölgesi’nde dahi bacaların tütmesi ve imdi Yozgat’tan ihracatın, üretimin seslerinin geliyor olması arzumuz.” diye konuştu.

Oktay, şehir lansman günü etkinliklerini, kültürün etkili tutulmasına açacak olması sebebiyle hele önemsediklerini belirterek, açılışı yapılan “Yozgat Lansman Günleri” sebebiyle vatandaşların Ankara’birlikte Yozgat’ın ruhunu hissedeceğini, memleket hasretini gidereceğini ve Bozok kültürüyle buluşacağını anlatım etti.

Yozgat Lansman Günleri programının, Yozgat’ın zengin mutfağıyla tüm ziyaretçilerin damak zevkine, özgün türküleriyle de kalplere seslenme edeceğine inandığını söyleyen Oktay, kül Ankaralıları, Ankara Millet Bahçesi’ne, Yozgat’ın havasını solumaya davet etti.

Konuşmanın peşi sıra, Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay ve Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, beraberindekilerle gelişigüzel Yozgat’ın doğal, yerel ve kültürel zenginliklerinin sergilendiği stantları gezdi.

Oktay ve Bozdağ, memleketleri Yozgat’ın lokal yemeklerinin tanıtıldığı stantlarda testi kebabı, hedik, kavurga, arabaşı, denyo pilavı ve nohut kavurmanın hazırlanışına müzaheret etti ve buradaki yiyeceklerin tadına baktı.

Share: