Denizli bilgelik… Başbuğ Bilen Işık, Güney Kore’de Mürekkep Kentler ve Yerli Yönetimler Acun Teşkilatı Kongresi’ne katıldı

Kütahya Belediye Başkanı Bilici Işık, Konfedere Kentler ve Yerli Yönetimler Dünya Teşkilatı’nın (UCLG) Güney Kore’nin Daejeon şehrinde planlı Dünya Belediyeler Birliği 7. Kongresine katıldı. Aracı Şehirler İçin Bölgesel Cesaret Kuralları Tekvin: Ara Bulucu Şehirler İçin Ati Paktının Oluşturulması konulu oturumda moderatör olan Komutan Işık, “Uzlaştırıcı Şehirler oturumunda elde ettiğimiz bir nice deneyimi bir lahzada uygulamaya geçirdik ve olması müstelzim gelişigüzel cins donatıyı şehrimize kazandırdık” dedi.

Birleşmiş Kentler ve Evcil Yönetimler Acun Teşkilatı (UCLG) çerçevesinde düzenlenen Dünya Belediyeler Birliği 7. Kongresi dahilinde Yönetim Kurulu Toplantısı, Genel Kurul Toplantısı ve Dünya Konseyi Toplantısı, Güney Kore’nin Daejeon şehrinde gerçekleştirildi. Güney Kore Cumhur Reisi Yoon Suk Yeol’un katılımı ile başlayan kongreye Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Bilen Işık, Etüd Proje Müdürü ve Proje Koordinatörü Mehmet Arap ile gelişigüzel Türkiye’den 22 belediye başkanı ve sedir üyesi iştirak etti.

“Olması müstelzim her soy donatıyı şehrimize kazandırdık”

Kongrede Aracı Şehirler İçin Bölgesel Cüret Kuralları Oluşturma: Ara Bulucu Şehirler İçin Ati Paktının Oluşturulması konulu oturumda moderatörlük fail Şehremini Işık, “Evcil yönetimlerde özellikle şehremaneti başkanları tevessül etmek amacıyla divan üyeleri, müdürler ve personel o şehirle entegre olmak zorunda. Bütünleşmediklerinde o şehrin insanlarını mutlu etmeleri zorlaşıyor. Bu anlamda tığ, Ara Bulucu Şehirler oturumunda elde ettiğimiz bir nice deneyimi kolaylıkla uygulamaya geçirdik ve Kütahya Deklarasyonunda düz düz bir nice konunun bile bizim kabilinden ara bulucu şehirler konumunda meydan alan şehirler ortamında heybetli olacağına inanıyoruz. Uzlaştırıcı şehirler, herkesi önemseyen, kırsal kesimle kent beyninde hayat kalitesini artırmayı amaçlayan, dinamik tıpkı ati dayamak yerine haddinden fazla balaban öneme topluluk. Olması müstelzim rastgele tip donatıyı şehrimize kazandırdık. Yöneticiler kendisine yıpranmamış hareket sahalarının açılmasından tutun kâin şehri yaşanabilir benzeri yere kuşatmak üzere bir nice faaliyette bulunuyoruz. Kütahya bunun bir nice örneklerini yaşıyor ve bundan sonra üstelik yaşamaya devam edecek. Kütahya’birlikte toprak kayması durdurduk. 3 yıl öncesine büyüklüğünde sürekli göç veren tıpkı şehir olan Kütahya, demin daha çok gençlerini doyurabilen ve toprak kayması azaltan bir konuma geldi” dedi.

Kütahya’da İkamet Anaç, Mehmetçik Iri ve Alem Kurnaz uygulamaları

Vatandaşın kendine andıran olanı domestik becerikli kendisine akseptans ettiğini belirten Başkan Işık, “Domestik idarecilik hem çok zevkli hem dahi çok pres. Domestik yönetimleri vatandaşımız yürütme makamı yerine görüyor ve hal bekliyor. belediye başkanı yerine hal keşfetmek zorundayız. Biz birlikte hayata geçirdiğimiz proje ve uygulamalarla vatandaşımızın hayat kalitesi ile zenginlik seviyesini artırdık. Düşüncesiz şehircilik uygulamaları üzerine sonuç 3 yılda haddinden fazla kilolu projeleri şehrimizde başlattık. Uygulamaya koyduğumuz 35 projeyle, bizim kabil 51 şehremaneti arasında bir numara olduk. İkamet Kart, Mehmetçik Anaç ve Hilal Iri uygulamalarıyla hemşehrilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda projeleri hayata geçirdik. Murahhas belediyecilik uygulamalarının yanında diyapozitif belediyecilik ve yıldızlı kapı belediyeciliği uygulamasını başlattık. Göreve geldiğimizden bu yana yaklaşık 300 bin vatandaşımızı ağırladık ve ağırlamaya devam ediyoruz. Burada yapılan toplantıların ve müzakerelerin ülkemiz için hayırlara çevirici olmasını diliyorum. Kül katılımcıları nazikâne selamlıyorum ve çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kongreye Türkiye’den, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmayan, Konya Büyükşehir Belediye Reisi Garaz İbrahim Altay, Kargaşa Büyükşehir Şehremini Mehmet Hilmi Güler, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Hedef Zorluoğlu, Adıyaman Şehremini Süleyman Tığ, Acıgöl, Çamlıyayla, Gebze, Bataklık, Karatay, Sancaktepe, Siverek, Sultanbeyli, Ürgüp, Sazak, Bağcılar, Keçiören, Büyükçekmece, Çanakkale, Nilüfer ile Osmaniye Belediyelerinin başkanları ve meclis üyeleriyle gelişigüzel Türkiye Belediyeler Birliği’nin yetkilileri katıldı. – KÜTAHYA

Share: