Depremlerden etkilenen besici ve çiftçiler amacıyla ‘özel destek’ çağrısı

ADANA Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra 11 ilde 4 bin 500’ün üzerinde büyükbaş ile 42 binin üstünde küçükbaş hayvanın öldüğünü belirterek, besici ve çiftçiler için ‘hususi destek’ çağrısı yaptı. Köse, “Ekincilik ve hayvancılığa ehil geçmek zorundayız” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilendiği 11 kentte, binlerce efsanevi da çöküntü altında merkez, öldü; çokça sayıda tarım ürünü zarar gördü. Ekincilik ile hayvancılığı hoşgörülü olduğu bu bölgelerde, çiftçiler ile besiciler, büyük zarara uğradı. Tarım ve Orman Bakanlığı ekipleri, bölgedeki besiciler ile çiftçilerin yaralarını kaplamak üzere çalışmalara başladı. Türk Veteriner Hekimler Birliği’ne sadık gönüllü baytar hekimler de çalışmalara destek verdi. Bölgede icraat bir lahzada bitmeme ederken, Adana Baytar Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse hayvan ölümlerine ilişik uyarılarda bulundu.

4 BİN 500’ÜN ÜZERİNDE BÜYÜKBAŞ ÖLDÜ Zelzele felaketinde binlerce hayvanın ölmesinin oylumlu tıpkısı ülkü olduğuna ilgi calip Köse, “5 binin üzerinde hayvan barınağı, ahır ve ağıl yıkıldı. 4 bin 500’ün üstünde kocabaş, 42 binin üstünde küçükbaş ve 1000’in üzerinde arılı kovanın katil olduğu tayin edildi. 3 bini fazla büyükbaş, 18 bin civarı küçükbaş efsanevi ise enkazdan iyi kurtarıldı. Şanlı mesail ortaya imdi. İneklerin sağılmaya bitmeme edilmesi lazım. Sütün özge bölgelere ulaştırılması ister. Zira inekler sağılmazlarsa, meme başı hastalıkları meydana dirimsel. Yemleme sorunu dahi var; nezaret, bu konuda yavaş çalışmalar yaptı” dedi.’GIDA SORUNU YAŞANIR’

Depremzede besici ve çiftçilere özel destekler verilmesi gerektiğini vurgulayan Köse, “Hayvancılıktan vazgeçmemeleri sağlanmalıdır. Çünkü hayvancılık, insanlarımızın geleceğidir. Eğer bu insanlara topluluk çıkmazsak ve yaşadıkları yerlerden barhana ederlerse; et kafalı dönmeleri çokça el tamam. Besin sorunu yaşanır. Topraklarımızı ekemez, insanlarımızı besleyemeyiz. Kentlere göçler çoğalır. Tarım ve hayvancılığa ehil geçmek zorundayız. Bugünden itibaren bölgedeki ölen hayvanların yerine efsanevi vererek, vatandaşlarımızın yıkılan evlerini yaparak, yem desteği sağlayarak, özel destekler vererek, bu işe devam etmelerini sağlamayız” diye niteleyerek konuştu.

Share: