Deregümü köyü geçimini karanfil ve domatesten sağlıyor

Isparta’nın 2 bin nüfuslu köyü Deregümü’nde yetiştirilen karanfil ve domates, yöre halkının sözleşme kaynağı oluyor.

Deregümü’nde yıllarca yetiştirilen üzüm ve gülde verimin düşmesinin peşi sıra köylüler, önceki yıllarda domates ve karanfil üretimi amacıyla merdiven kurdu.

Sera sayısının her an arttığı köyde 1850 dekar alanda yetiştirilen karanfiller, antipatik çekicilik depolarında kayırma edilmesinin peşi sıra İspanya, Bulgaristan, İngiltere, Hollanda ve Rusya’ya ihraç ediliyor.

Deregümü’nde 750 dekar alanda üretilen domates de iç ve aut piyasada yerini alıyor.

Isparta Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Duygusal Selçuk, AA muhabirine, karye halkının teferruatlı yıllar tarımla uğraştığını söyledi.

Köyden ekonomiye yıllık averaj 250 milyon liralık girdiği sağlandığını tamlayan Selçuk, bu tarımsal faaliyetlerde haddinden fazla sayıda kişinin istihdam edildiğini dile getirdi.

Kesme çiçeklerin renklerine bakarak ayrımlı ülkelere gönderildiğini tamlayan Selçuk, “Hem mutluluk ekonomisine ulama sağlıyoruz hem de Türkiye’mizin ürününü dünyada tanıtıyoruz. Biz üretiyoruz, üretmeye bitmeme edeceğiz, üreten mutluluk ekonomisine ulama sağlayan her bir çiftçiye şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Köy muhtarı Yüksek Toprakçı da yaklaşık 15 yıldır köyde domates ve karanfil yetiştirildiğini dile getirdi.

750 dönüm araziden 10 bin ton domates elde edildiğini anlatan Toprakçı, şunları söyledi:

“Bu yıl domatesten kısaca 70 milyon teklik civarında gelir beklemekteyiz. Domatesin yarısından az buçuk fazlasını Ankara, İstanbul, İzmir ve Konya kabil illerimize gönderiyoruz, aynı kısmı birlikte ihraç ediliyor. Domatesin yanında karanfil üstelik üretiyoruz. Bu sene kestirmece 250 milyon ense karanfil üretimi bekliyoruz. Karanfilden dahi 180 milyon teklik ihracat girdisi bekliyoruz.”

Share: