Diyarbakır haberi! Diyarbakır’da 350 almanak ‘Paşa Hamamı’ fotoğraf sergisine familya sahipliği yapıyor

Diyarbakır’üstelik 350 yıllık ‘Kâmil Hamamı’ fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor

DİYARBAKIR – Diyarbakır’ın Uğur ilçesinde yıldırı saldırılarından kıran onarımına aynı müddet vuzuh sunulan Behram Kâmil Hamamı, kentte yapılan festival çerçevesinde fotoğraf sergisine ev sahipliği yaptı. Isıdam, sergiden sonradan tekrar ana göreviyle hizmet verecek.

Diyarbakır’da, 2015-16 yıllarında Sur ilçesinde terör örgütü PKK tarafından yapılan saldırılar nedeniyle restorasyonu durdurulan Behram Vakur Hamamı, sağlık ve yiğitlik ortamının yakalanmasıyla onarımı yapılıp yeniden açıldı. Isıdam, kentte yapılan 8 günce festivalle ile foto sergisine eş sahipliği yaptı. Hamam, koleksiyon sergisinden sonra gine isıdam olarak faaliyete geçecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yatırım programı çerçevesinde Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nce restorasyonu tamamlanan “Vakur Hamamı” ya birlikte gayrı adıyla “Behram Kâmil Hamamı”, Uğur ilçesinde 1564-1567 tarihleri ortada Behram Rabıtalı tarafından yaptırılmıştır. Osmanlı mimarilerini haiz hamamda geleneksel kültür devam ettirilecek.

Diyarbakır’ın kültürüne ve tarihine cemaat çıkılması gerektiğini belirten vatandaşlardan Mehmet Gürbüz, Diyarbakır’bile 8-16 Teşrinievvel tarihleri ortada yapılan etkinliklerin sürekli olması gerektiğine vurgu yaptı. Yavuz, “Hakeza etkinliklerin Diyarbakır’de yapılması çokça adamakıllı oldu. İtalyan ressamlarını görmeye gidemedik amma İtalya buraya geldi. Kim açar olduysa teşekkür ederiz. Sanatın dili, rengi, ırkı olmaz. Bunun üzere her tarafta bu gestalt etkinliklerin yapılmasını istiyoruz” dedi.

Behram Ciddi Hamamı’nı ilk kez gördüğünü belirte Su Özdemir ise, “Diyarbakır, genç nüfusu olan bir şehrimiz. Halkımızın kültüre ve sanata ilgisi sürekli olmuştur. Buranın açılmasına çok sevindim. İlk el buraya geldim ve çok beğendim” diye konuştu.

Share: