Dolandırılmaktan sonuç anda kurtuldular

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde hararetli 2 vatandaş, Bozüyük İlçe Itimat Müdürlüğü Asayiş Bölüm Amirliği ekiplerinin kalburüstü çalışmaları sonucunda, telefon dolandırıcılarının tuzağından kurtuldu. Toplamda 172 bin 400 TL değerindeki mülk ve bezek eşyaları ise esasen sahiplerine teslim edildi.

Edinilen bilgiye bakarak, Pazaryeri’nde aktif H.Ç. (75) isimli yurttaş, kendisini polis olarak tanıtan aynı suratsız ile telefonda görüştü. Telefondaki ayyar, buğulanmış kadından evde mevcut bezgi eşyaları bozdurmasını ve elde ettiği parayı birlikte verdiği IBAN adresine göndermesini istedi. Bunun konusunda H.Ç., süs eşyalarını alarak Bozüyük’teki kuyumcuya gitti. Buğulanmış kadının sonsuz telefon ile görüşmesinden şüphelenen kuyumcu, durumu İlçe Itimat Müdürlüğü ekiplerine bildirdi. Görüngü adına mevrut ekipler, nemli kadını dolandırılmaktan kurtararak, kuyumcuya getirdiği tahminî 100 bin TL değerindeki bezgi eşyaları kendisine konfirmasyon etti.

Aynı gün gerçekleşen gayrı olayda ise Pazaryeri’nde ruhlu L.A. (48) isimli vatandaşa yine kendisini polis güçleri adına tanıtan dolandırıcılar ulaştı. Dolandırıcılar vatandaşa, etiket bilgilerinin tıpkı dolandırıcılık olayında kullanıldığını ve olayın aydınlatılabilmesi amacıyla evdeki hep bezek eşyalarının bozdurularak parayı birlikte gönderdiği IBAN numarasına yatırılmasını istedi. Bunun üstüne kuyumcuya revan ve daim telefon ile görüşen kadının durumundan şüphelenen cevahirci çalışanları, polis ekiplerine bilgelik verdi. Kuyumcuya gelen ekipler kadının bezen eşyalarının değeri olan olan 72 bin 400 TL’yi namına iade etti.

Polis ekipleri, ilçede yaşanan dolandırıcılık girişimlerinin ardından vatandaşları esasen uyardı. – BİLECİK

Share: