DTÖ, toptan servet ticareti büyümesinin evvel çeyrekte zayıf kalabileceğini bildirdi

NEW Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), global para ticareti büyümesinin 2022’nin serencam çeyreğinde ivme kaybetmiş kabilinden göründüğünü, bu yılın ilk çeyreğinde üstelik zayıf kalmasının beklenen olduğunu bildirdi.

DTÖ, Küresel Mülk Ticaret Barometresi Raporu’nu yayımladı.

Raporda, dünya servet ticareti büyümesinin 2022’nin son çeyreğinde ivme kaybetmiş gibi göründüğü belirtilerek, bu yılın ilk çeyreğinde da algın kalmasının muhtemel olduğuna belen edildi.

Bir geçmiş raporda 96,2 puanda olan DTÖ Dünyalık Ticareti Barometresi’nin 92,2’ye gerilediği dökme raporda, söz konusu puanın, barometrenin ana değeri olan 100’ün altında olduğu ve hacim bazında zayıflayan ticaret büyümesine belen ettiği vurgulandı.

Raporda, acun servet tecim hacmi büyümesinin 2022’nin 3’üncü çeyreğinde etkili olduğu ve aynı önceki yılın bire bir dönemine bakarak yüzdelik 5,6’lık ayrımsız artım kaydettiği hatırlatıldı.

Geçen yılın geçmiş üç çeyreğindeki birikmiş yıllık büyümenin, yüzdelik 4,4 ile DTÖ’nün Ilk Teşrin 2022’deki yüzde 3,5’lik artış tahmininin üstünde gerçekleştiği kaydedildi.

Raporda, avangart göstergelerin, çeyreklik ticaret hacmi büyümesinin 2022’nin 4. çeyreğinde belli negatife döneceği ve almanak ticaret hacmi büyümesinin söz konusu tahminle ahenktar hale geleceğine bel ettiği belirtildi.

Çin limanlarının konteyner transfer kapasitesinin toparlanmaya başlaması zımnında, muhtemel tecim yavaşlamasının güdük ömürlü olabileceği tabir edildi.

Raporda, KUL, Avrupa ve Japonya’daki koca ve üretim rakamlarının Çin’deki düşüşlerin üzerinde olmasıyla desteklenen ve 105,8 benek olan otomotiv ürünleri endeksi dışında, barometrenin tamam bileşen endekslerinin trendin altına düştüğü bildirildi.

İhracat siparişleri endeksinin 97,4 puanla trendin altında kalmasına rağmen mail gelecekte beklenen tıpkı yükselişe bel ettiği vurgulanan raporda, taşımalık taşımacılığı, çekicilik taşımacılığı, elektronik bileşenler ve hammaddeler endekslerinin düştüğü ve trendin altında kaldığı kaydedildi.

Barometredeki 100’den nazik okumalar trendin üzerinde nema olacağını gösterirken, 100’ün altındaki okumalar trendin altındaki büyümeye belen ediyor.

DTÖ Global Mülk Ticareti Barometresi yılda 4 nöbet yayınlanıyor.

Share: