Dünyada Türk usulü kestane şekerine demet artıyor

Bursalı kestane şekeri üreticisi Kardelen, Fransa’nın başkenti Paris’te 15-18 Ekim tarihlerinde planlı ve Dünyanın sunma büyük besin fuarı olan ve SIAL-Salon International üstelik L’Alimentation’a 7. öğün katıldı. Paris SIAL Fuarı’nda Bursa’yı ve Türkiye’yi dubara etmenin gururunu yaşadıklarını belirten İlka Şekerleme Umumi Müdürü Mutekit Akgün Türkiye’ye döndükten sonradan fuara ilişkin kıymetlendirme yaptı.

Bursa Ticaret ve Uran Odası (BTSO) 27. Alt Kurul Komutan Yardımcısı ve Bursa’nın ünlü kestane şekeri markası Kardelen Kestane Şekeri’nin üreticisi olan İlka Şekerleme’nin Genel Müdürü Itikatlı Akgün bu yılki fuara, 119 ülkeden tahminî 7 bin firmanın ürünlerini sergilediği belirtti. Dev buluşmada, Türkiye’den 345, Bursa’dan de 40 firmanın sergilik açtığını kaydeden Inanlı Akgün, “Fuara Cardelion markasıyla katıldık. Bu yıl 7. Nöbet katıldığımız fuarda hem Bursa’yı hem de ülkemizi en mebzul şekilde danışma gayreti zarfında olduk. Rastgele fuarda olduğu kadar bu fuarda üstelik kısaca 5 bin kişiye kestane şekeri ağırlama ettik” dedi.

Türkiye’nin önü çıplak

Fuar süresince yaptığı gözlemleri de nâkil Vicdanlı Akgün, İtalya’nın elinde bulunan şekerlemeye makul kestane piyasasının Portekiz ve İspanya marifetiyle zorlandığını gözlemlediklerini aktardı. Kestane şekeri sektörünün, Günindi Avrupa ülkelerinde çıktı geliştiğini aktaran Imanlı Akgün, “Ancak mecmu bunlara karşın Türkiye’nin kestane şekeri ve şekerlemeye akıllıca kestane piyasasında önü örtüsüz. Pazarda henüz hâkim olmak için sektöre henüz fazla yatırım yapmak ve arsıulusal pazarlamaya ehemmiyet çevirmek gerekiyor. İlka Şekerleme namına bakir yatırımlar yaparak ve Dünyanın önde mevrut çağ fuarlarına daima katılarak bu konudaki sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz” diye konuştu.

Türk usulü kestane şekeri daha iyi

İlka Şekerleme Tecim Müdürü Bahir Yengi Özdemir’dahi Acun Kestane Şekeri piyasasına İtalyan ve Fransız firmalarının hakimiyetinin sürdüğünü ve aynı Türk firması yerine bu hakimiyeti tahrip etmek amacıyla mücadele ettiklerini söyledi. Özdemir, Fransızların ‘Marrons Glacés’ ismini verdikleri ürünün kestane lezzetinden uzak, henüz tezayüt şekerlemeyi andırdığını bunun yanı sıra çokça aşkın şeker hastalığı içerdiği için şeker hastalığı hastaları ve kilosuna önem verenler yoluyla yeğleme edilmediğini söyledi. Özdemir, Türk usulü kestane şekerinin ise düşük şeker oranı ve elan bunaltıcı sonuç tadı nedeniyle acun pazarlarında herhangi bir sabık yıl daha fazla düzlük edindiğini rapor etti. Dünyada çok içimli ürünlere olan ilginin azaldığını, bu nedenle Türk usulü kestane şekerinin geleceğinin dünya pazarlarında önünün henüz zahir olduğunu dahi aktaran Bahir Utku Özdemir, “Yıllardır dünyanın en heybetli azık ve şekerleme fuarlarına katılarak sergilediğimiz Türk usulü kestane şekerini görüştüğümüz firmaların temsilcilerine izaz ediyoruz. Haddinden Fazla müspet tepkiler alıyoruz. Bu yılki fuarda takkadak Avrupa firmaları ile değil, Kuzey Amerika, Orta Doğu ve Irak Doğu firmaları ve Afrika ülkeleri ile de görüşmeler yaptık” dedi. Bahir Yengi Özdemir, bugüne büyüklüğünde Paris Sial Fuarı’nın yanında dünyada adlı besin ve şekerleme fuarlarına katıldıklarını ifade ederek, ” Dubai’deki şekerleme fuarına, Brezilya’daki Apas Feira’ya, ABD’nin Chicago kentinde planlı Sweets & Snacks Expo Chicago Fuarı’na Cardelion Markası ile tekraren katıldık. Bu fuarlarda birlikte yüzbinlerce kestane şekerini ücretsiz dağıttık. Antrparantez Türkiye’bile ise İstanbul CNR Fuar Merkezi’nde düzenlenen Arsıulusal Azık Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı’na (Worldfood İstanbul) Kardelen markası ile katılıyoruz. beraber Pandemi sonrasında ilk kez planlı Paris SIAL Fuarı’nın bizim açımızdan eli nimetli geçtiğinin altını yemek istiyorum.” dedi.

İlka Şekerleme E-Tecim Müdürü Miğfer Akgün birlikte fuara ilgilendiren değerlendirmesinde Günindi Avrupalı firmaların Türk kestane şekeri ile haddinden fazla ilgilendiklerini gözlemledikleri söyledi. Türkiye’nin acun kestane şekeri piyasasında ahzüita payını daim artırdığına aksan özne Tolga Akgün, “Ürünlerimiz çok beğeniliyor. Bu aşamada tanıtım açısından fuarların çok makro bir işleve cemaat olduğunu birlikte vurgulamak istiyorum. Türk usulü kestane şekerinin temas sabık çağ acun piyasasında elan deli dolu ayrımsız alengir üstleneceğini düşünüyorum. Bu aşamada sektörün rastgele açıdan artık desteklemesi ile Türkiye’nin yakın tıpkı gelecekte pazarda reis benzeri konuma geleceğini belirtmek isterim” diyerek konuştu. – BURSA

Share: