EPDK’dan doğal gaz ve elektrikte şirketlere ‘güvence bedeli’ uyarısı

Erke Piyasası Aranjman Kurumu (EPDK) kıyamet bölgesinde faal ve depremden etkilenen vatandaşlarımızın-lüzum deprem bölgesinde ikametini sürdürsün, icap eksantrik tıpkı şehirde tevakkuf etmeye başlasın-neşelilik ve doğal gaz amacıyla yıpranmamış abonelik yaptırırken alışılmadık nakız süresi süresince garanti bedeli ödemeyeceğini geçtiğimiz hafta karara bağlamıştı.

Konu ile ilgilendiren değerlendirmelerde bulunan EPDK Başkanı Mustafa Yılmayan; alım yetkililerinin faaliyet ve gaz, dağıtım ve görevli tedarik şirketleri ile aynı toplantı yaparak güvence bedeli üstüne depremzede vatandaşlarımıza hiçbir engel çıkartılmaması üzere lüzumlu uyarıları yaptığını açıkladı.

Yılmayan şunları kaydetti: “Mutluluk namına mukavim aynı süreçten geçiyoruz. Asrın felaketinin peşi sıra milletimiz birlikte sektörümüz üstelik nazik benzeri tesanüt örneği sergiledi. İnşallah yaraları elbirliğiyle ve birden saracağız. Güvence bedeli üstüne de şirketleri haddinden fazla net bire bir dille uyardık. Depremzede vatandaşlarımızı kimse boş kırtasiye ile uğraştırmasın. Faaliyet, gaz antrparantez akarsu faturasının kıpırdak ekran görüntüsü da tam olacak. Bu konudaki kararımız net ve titizlikle birlikte uygulanmasını istiyoruz. OHAL süresi boyunca depremzede vatandaşlarımız güvence bedeli ödemeyecek. Menfi davranıp güvence bedeli talebinde kâin, abonelik sürecini gereksiz kırtasiye ile yavaşlatan, depremzede vatandaşlarımızı kıygın eden şirketler bedelini kilolu öder.”

EPDK’nın aldığı kararın peşi sıra alışılmadık hal kararı alınan ve afet bölgesi ilan edilen illerde depremden etkilendiğini; e-devlet platformundan veya değme can müdürlüğünden alınan tarihçeli yerleşme yeri (ikametgah) belgesi, il, kaza kabilinden yönetimsel birimlerden alınan yazılar, zindelik, akarsu, doğalgaz aboneliklerine ilgili faturalar (ya birlikte faturaların atak görüntülük görüntüsü) kabilinden belgelerle gösteren hareketlilik ve gaz abonelerinden yıpranmamış abonelik işlemlerinde OHAL boyunca garanti bedeli alınmayacak.

Depremden önce kıran bölgesinde kestirmece 6 milyon neşelilik, 1 milyon 700 bin üstelik gaz abonesi bulunuyorken, bu aboneler elektrikte meskende minimal 420 TL natürel gazda ise 1430 TL güvence bedeli ödüyordu. – ANKARA

Share: