Esenköy Yaylası’na 5 kamer önce kovan bırakan üreticiler, bal sağımına başladı

Esenköy Yaylası’na 5 ay evvel kovan bırakan üreticiler, bal sağımına başladı

Kahramanmaraş’ta yılda bin 500 ton bal üretiliyor

Üreticiler katıksız balların satışında alım satım bulmakta etki çektiklerini söyledi

KAHRAMANMARAŞ Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesi 2 bin 300 rakımlı Binboğa Dağları’nın eteğindeki Esenköy Yaylası’na 5 kamer evvel yüzlerce kovan bırakan üreticiler, bal sağımına başladı.

Sağımın yapıldığı yayla, haddinden fazla sayıda endemik türde çiçeğe familya sahipliği yapıyor. Binboğa Dağı, endemik bitey ve faunasıyla görülmeye değer bölgeler ortada saha alıyor. Bal üretiminde Türkiye’de onuncu sırada yer alan Kahramanmaraş’ta bin 800 yetiştirici, 120 bin de kapçık saha alıyor. Almanak 1500 ton bal üretilen bölgede yaklaşık 170 endemik nebat türü düz alıyor. Yaylada, geven, kekik ve çiçek balı yeğleme ediliyor.Bal sağımında, dağın eteklerine kurulan çadırlarda işlemek ve sülale ekonomisine yardım sunmaları üzere kadınlar de istihdam edildi. Sabahın er saatlerinde işe başlayan kadınlar, kendilerinin de arı üzere çalıştığını tabir etti. Üreticiler, bal ile meşgul olan petekleri olduğu kabil kovandan alarak silkeleyip himaye kaplarına aktarıyorlar. Kadınlar ise balı peteklerden sağım yapıyorlar.

Esenköy Yaylası’nda bal üretimi yapan arıcı Hacı Söyler, “Arıcılık 8 ay say talip ayrımsız çığır. küçük ay itibariyle arıcılık sezonu başlar ve günümüze büyüklüğünde devam fehamet. Bahar aylarında arının istihsal bakımı yapılır. Eşim ego ve çocuklarımla bal üretiyoruz. Sıkıntımız ürettiğimiz balların satışı. Bilcümle ürünlerin toprak mahsulleri ofisi var ve bizim arıcılar kendisine yer nazik sıkıntımız bu ürünün satışı ve ihracatında. Bakanlarımız ve cumhurbaşkanımızdan bindi bekliyoruz” dedi. Eray Sürmeli, “Nazik marketlerin ayrımsız tanesi bizim balımızı alıp birlikte satmıyor. Tek derdimiz birinci sınıf balımızı satacak pazarımız yok” dedi. Bu yıl ilk defa bölgede bal sağımı etkinliği düzenleyen Kahramanmaraş Arıcılar Birliği Başkanlığı, bu yılki rekoltenin çok pir olduğunu rapor etti. Angajman Başkanı Büyük Pir, “Kahramanmaraş’ımız arıcılıkta Türkiye’birlikte 10’uncu sıraya gelmektedir. 120 bin kovanımız var yıllık bin 500 titrem kayıtlı bal üretiyoruz. Bizim arıcılar glikozu asla arılara verip bal yapmazlar. Şüphesiz kim koyunlar kuzular yem yiyor ise arılarında mecburen şita ve önceki yazda şeker hastalığı verilir. Yoksa kesinlikle arıcılar bala şeker katmazlar” dedi.

Bal üretiminde etkin Neslihan Söyler ise, “Bin bir kök bitkimiz var ve katıksız bal üretiyoruz. Örgensel ballarımız oluyor ancak. Zorluğu ise sıcağın altında çalışıyoruz adeta münezzeh kabilinden” dedi.

Share: