Eskişehir ihracatında artma devam ediyor

Eskişehir Uran Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) marifetiyle açıklayan ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Merkezi Eskişehir’de olan firmaların 2023 Şubat ayında 112,9 milyon dolar dış satım yaptığını ve Eskişehir ihracatının yılın ilk iki ayında oylumlu artış sağladığını belirten Kesikbaş, “TİM vasıtasıyla açıklayan verilere bakarak, Eskişehir ihracat rakamı sülale-şubat ayında, aynı geçmiş yılın benzeri dönemine göre yüzdelik 14,7 çoğalma gösterdi. Ülke yerine el dönemlerden geçtiğimiz bu günlerde üretmeye ve katma derece oluşturmaya devam fail sanayicilerimize ve tekmil çalışanlarımıza teşekkürname ediyorum. Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilimizi etkileyen deprem felaketinde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza ivedili şifalar diliyorum. Acımız tarifsiz, bütün memleketimize geçmiş olsun” dedi.

Eskişehir’in Aile-Şubat 2022 dönemine bakarak 28 milyon dolar daha aşkın ihracat yaptığını rapor eden Kesikbaş, “Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ihracatımız 190 milyon dolar seviyelerindeydi. Bu yıl ise önceki iki ayda 218 milyon dolara ulaştık. Yer kilolu ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler ise ESIR, Fransa ve Almanya oldu” açıklamasında bulundu.

Yaşanan depremin ülke ihracatımız üzerindeki etkisi büyük

ESO Başkanı Kesikbaş, “2022 yılında ihracat rekorlarından sonradan 2023 yılına da yükselişle başlayan ülkemiz ihracatı ne yazık ki 6 Şubat tarihinde yaşanan ve 11 ilimizi etkileyen hareket felaketinden sonradan menfi etkilenmiştir. Cidden ülkemizin küçük ay ihracatında yüzde 6,4’lük aynı azalış görülmektedir. Bu azalışta hareket felaketinden kaynaklı sebeplerle alay malay dış talebin oldukça algın seyri ve avro-dolar paritesinin düşük gerçekleşmesi gibi farklı konular dahi çalışkan olmuştur” yorumunda bulundu.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ülkemizin toplam ihracatının yüzdelik 8,6’sını oluşturan 11 ilimizde yaşanan hareket felaketinin ihracatımız üzerinde süfli taraflı etkisi olduğu, 2023 yılı küçük ay ayında ihracatımızın, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzdelik 6,4 azalışla 18,6 bilyon dolar yerine gerçekleştiği anlatım edilmiştir. şubat ayı ithalatımız ise 30,8 milyar dolar olurken, bu rakamın yüzdelik 22’si enerji ithalatı kaynaklıdır. – ESKİŞEHİR

Share: