“Evim Yuvan Olsun” kampanyasında müracaat sayısı 7 bin 792’ye ulaştı

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen afetzedelerin arızi tahaffuz ihtiyaçlarını bağışlamak üzere başlatılan “Evim Yuvan Olsun” kampanyasında müracaat sayısının 7 bin 792’ye ulaştığını bildirdi.

Varank, katıldığı deli dolu yayında depremlerin arkası sıra bölgedeki genişlik büyük konunun tahaffuz olduğunu söyledi.

Kestirmece 1 milyon 600 bin vatandaşı çerge kentler, konteyner kentler, kamu misafirhaneleri, yurtlar ve spor tesisleri kabil arızi barınma alanlarında mihman ettiklerini dile getiren Varank, bölgeyi tahliye eden vatandaşlara da valilikler tarafından tahaffuz imkanı sağladıklarını tabir etti.

Vatandaşların kalıcı konutlarına ulaşana büyüklüğünde onlara barınma imkanı sağlamaları gerektiğini vurgulayan Varank, bu çerçevede “Evim Yuvan Olsun” kampanyasını başlattıklarını hatırlattı.

Varank, kampanya kapsamında daraç ortamında kullanmadıkları evi, yazlıkları olan vatandaşların afetzedeleri bu yerlerde ibate etmek istediklerini kendilerine ilettiklerini, kampanyayı bu şekilde başlattıklarını anlattı.

Kampanyadaki sonuç başvuru sayısını dahi paylaşan Bakan Varank, “7 bin 792 vatandaşımız evlerini afetzede kardeşlerimize açtı. Bunların aynı kısmı hiçbir bedel istemeden evlerini açan hayırseverlerimiz. Yaklaşık 6 bin hayırsever evlerini bedelsiz tıpkısı şekilde açtı. Bunun ötesinde üstelik şizoit bire bir kira karşılığında evlerini açan hayırhah vatandaşlarımız var.” diye konuştu.

Kampanyanın işleyişi karşı da hikmet veren Varank, evi olan hayırseverlerin yurt siteleri üzerinden hane bilgilerini sisteme girdiklerini, kaymakamlıkların evlerin depremzedeler için akıllıca olup olmadığını arama ettiğini, uygun olan evlere depremzedelerin yerleştirildiğini söyledi.

İlk günden itibaren berenarı domuzuna et kafalı dönüşler aldıklarını dile getiren Varank, şunları kaydetti:

“Bu müfit yarışı içinde tevessül etmek isteyen vatandaşlarımız güç ayrımsız şekilde kampanyaya destek veriyorlar. Sanatçılarımız, spor dünyasından cesim esame, siyasiler bu kampanyaya destek veriyorlar. İnanıyoruz kim bu donuk dönemde bir nebze olsun depremzede kardeşlerimizin sıkıntılarını giderecek şekilde, evlerini bu sisteme kaydettiren hayırhah vatandaşlarımız yardımıyla, depremzede kardeşlerimiz, geçici aynı süreyle bu evlerde mihman olabilecekler.”

Hareket bölgesindeki sanayicilere verilecek desteklere bile değinen Vekil Varank, depremden etkilenen 11 ilde sanayinin envanterini çıkarma çalışmalarında sona geldiklerini anlatım etti. Varank, organize sanayi bölgelerinde seçme yadımlama olmadığını, OSB’lerin şanlı ayrımsız kısmında üretimin başladığını sözlerine ekledi.

Share: