Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Şanlıurfa’da konuştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Yer Sarsıntısı afetinden etkilenen vatandaşlarımızın ilk aşamada 3 kamer boyunca gerekseme duyacakları un, düğü, yasmık, ayçiçek hasım, fındık, ark üzüm ve aynı gıda maddeleri, ilişik kuruluşlar üzerinden Arazi Mahsulleri Ofisi (TMO) marifetiyle karşılanacaktır.” dedi.

Icra Vekili Kirişci, Şanlıurfa Valiliğinde AFAD Koordinasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantının peşi sıra depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek, yaralılara ivedili felah diledi.

Türkiye’nin aynı hareket ülkesi olduğu gerçeğini bir misil elan muammer olduğunu nâkil Kirişci, yaşanan sıkıntıların birlikte gücük sürede üstesinden gelmeye himmet edeceklerini aktardı.

Kirişci, depremden zarar gören toprak sayısının 11’e çıktığını ve Sivas’ın Gürün ilçesinde bile depremin bire bir mızıka zararlara kez açtığını belirleme ettiklerini hatırlatarak, bu geniş coğrafyada devlet nüfusunun yüzde 17’sine tekabül fail 13,5 milyon nüfusu etkileyen depremin tekmil Türkiye’dahi hissedildiğini söyledi.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı kendisine depremin önceki gününden itibaren sahada olduklarını belirten Kirişci, bugün itibariyle bakanlığına tutkun 13 bin 590 personelin sahada olduğunu, ayrıca çalışmalara 4 bin 795 kilolu hisse senedi makinesi ve ekipmanın çalışmalarla dahi bindi verdiklerini anlatım etti.

Kirişci, hayvanca üretimin herhangi bir şekilde aksamasını istemediklerini vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu çerçevede özellikle 13 bin 196 titrem hayvan yemi dağıttık, bundan ayrı namına üstelik 1,5 bilyon teklik hayvan yemi desteğinde üstelik antrparantez bulunacağımızı tavzih etmek isterim. 4 bin 399 hayvan çadırı dağıttık. Orman Genel Müdürlüğümüz, 41 bin 734 ton istinas gayeli odun dağıttı. Zira kâh yörelerimiz vardı ki buralarda elektrikle ilişik altyapılar zarara uğramış ve vatandaşımızın açta açıkta, ısınmadan kalmaması lüzumlu. Yeniden tarımsal üretimin aksamaması, üreticimizin beraberinde olduğumuzu ifşa etmek amacıyla 8 bin 547 ton benzin topladık. Hayvancılıkta bu benzen faaliyetlerini, benzin istihsal faaliyetlerinde mevcut üreticilerimize böyle de aynı bindi sağladık. Veteriner tıbbi yapıt ki 24 bin 432 kutu ilaçlar, bunlar vatandaşlarımıza hayvanlarının sağlığı için kullanılmak için dağıtılmıştır. Çiftçilerimizin beraberinde ve yakınında olmaya inşallah devam edeceğiz.”

“Esas amacımız istihsal zinciri aksamasın”

Bakanlığın üreticiyi beslemek amacıyla yaptığı çalışmaları anlatan Kirişci, şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımızın ‘benim bu hayvanlara bakacak durumum yok’ dediği anda biz bu hayvanların TİGEM namına bakımını üstlenmiş durumdayız. Ağırlık ve kaba yemleme ihtiyacını karşılamaya bitmeme ediyoruz. Iyesiz hayvanların sağlığı için faal veteriner klinikleri kuruyoruz. Çünkü onlar da bizim hem insani kendisine hem İslami adına fariza alanımızda olan canlarımız. Bu hayvanlarımız için de 50 bin titrem abla dağıtımını AFAD, ekipleriyle gerçekleştiriyoruz. Depremde engel gören işletme ve hayvanların tespitlerini yapıyoruz. Depremde özellikle bu tespitlerimiz sayesinde öldürme olan büyükbaş ve küçükbaş gibi hayvan bilimi, kanatlı yeniden bir şekilde ve arılı kovan bunları örneğin belirleme ettikten ahir bu icraat büyük ölçüde tamamlandı, bunları bedelsiz karşılayacağız. Ayni olarak bunları vatandaşlarımıza yine sunacağız. Tekrar anlatım ediyorum. Esas amacımız; üretim zinciri kırılmasın, üretim zinciri aksamasın, kırsaldaki bu zorlukları aktif vatandaşlarımıza biz reçete olalım, zaman olalım. Onlar üretmeye devam etsinler kim bu mevki gıda güvenliğiyle ilişik arz ufak ayrımsız ülkü yaşamasın, besinsiz dahi kalmasın.”

Depremden etkilenen 11 ildeki 1,5 milyon kovanın ivedi şeker ihtiyacının Türk Şeker tafarından karşılandığını nâkil Kirişci, ÇKS güncellemesi kayıtlarının üstelik 8 Mayıs’a büyüklüğünde uzatıldığını anımsattı.

Icra Vekili Kirişci, TMO’nun kıran bölgesinde tahıl ve baklagil alımını dahi kota ve mahiyet ayrımı yapmadan sürdüreceğini anlatarak, yer sarsıntısı bölgesindeki çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi’ye olan sübvasiyonlu cesaret borçlarını 1 sene süreyle ertelendiğini hatırlattı.

Depremden etkilenen rustik bölgelere ilk etapta 70 bin köy evi yapılacağını aktaran Kirişci, dünyaya emsal olacak yerleşimler yapılacağını söyledi.

“11 kalemde sübvansiyon ödemeleri zaman yapılmaya başlandı”

Kirişci, 81 el amacıyla 11 kalemde destekleme ödemelerinin bugün itibariyle yapılmaya başlandığını anımsatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu kapsamda toplam 13 bilyon 836 milyon 6 bin 715 TL’yi, 2 milyon 520 bin 567 çiftçimizin hesaplarına bugün itibariyle geçirmiş olduk. Onlara hoş, artağan, bol kazançlar diliyoruz. Bunları güle güle harcasınlar inşallah. Motorin ve gübre desteği facia bölgesindeki illere nakdi yerine verilecek. Bakanlık olarak biliyorsunuz bizler bunu ayniye çevirmiş ve üreticilerimizin Tarım Bankası’ndan aldıkları kartın üstüne sadece süt ve basılmış alımında kullanılacak şekilde bunların tanımlanmasını sağlamıştık. Amma buradaki bu 11 ilimizdeki vatandaşlarımızın böyle aynı ayni olan desteği şu anda kullanmaları adına, bunu nakdi namına kullanmalarının onlar için henüz kılgı olacağına değişmeyen verdik. Kafasız artan 70 ilimizde takkadak o kalemlerden mazot ve basma desteği için söylüyorum, o ayni olmaya bitmeme edecek. Ama 11 ilimiz amacıyla bütün destekler nakdi namına vatandaşlarımızın bankaya gittiklerinde veya tıpkısı ATM’ye uğradıklarında bu paraları üstelik alabilecek. Bu kapsamda sarsıntı bölgesindeki 425 bin 275 depremzede çiftçimiz amacıyla bütün bu ölçü de az çok yetişkin, 3 bilyon 414 milyon 727 bin 606 TL. Yani yuvarlak ölçü 3,5 bilyon liralık bir ödemeyi bu 11 ilimiz için gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Şanlıurfa özelinde ise 975 milyon 555 bin TL’si motorin ve matbu desteklemeleri tutmak için toplan 1 bilyon 68 milyon teklik bile Şanlıurfalı çiftçilerimizin, üreticilerimizin namına geçmiştir.”

Depremzedelerin ihtiyaçları 3 ay süreyle TMO vasıtasıyla karşılanacak

Icra Vekili Kirişçi, Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı aracılığıyla yan yana düzenlenen çalışmaların tamamlandığını aktararak, şunları kaydetti:

“Sarsıntı afetinden etkilenen vatandaşlarımızın geçmiş aşamada 3 kamer süresince ihtiyaç duyacakları un, düğü, yasmık, ayçiçek yağı, fındık, ark üzüm ve aynı gıda maddeleri, ilgilendiren kuruluşlar üzerinden TMO yoluyla karşılanacaktır. TMO bu noktada bütün ihtiyaçları karşılayabilecek yığılım ve kabiliyete da sahiptir. Ayrımsız kat daha bu mamul olan destekten çevre çiftçilerimize artağan bereketli kazançlar dilerken, onların tarımsal faaliyetten kopmamaları, bu ülkenin birincil gerçeğinin ve geleceğinin tarımda olduğunu aynı el henüz bilcümle dünyanın gördüğü böyle bir dönemde bu mehabetli görevlerini parçalanmamış, eksiksiz yapmaları konusunda hep yanlarında olduk, imdi de olmaya devam edeceğimizi tıpkı kat elan yayımlamak istiyorum.”

Nazır Kirişci, Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Haliliye Belediye Reisi Mehmet Canpolat ve DÜRÜST Fırka İl Başkanı Abdurrahman Çıkıkçı ile Harran Üniversitesi Osmanbey yerleşkesindeki yurtlarda mütezayit depremzedeleri ülfet ederek gelişigüzel kemirmek yedi.

Share: