Fiyatı nısıf yarıya düşen çinekopa ilgi balaban

Fiyatı nısıf yarıya sakıt çinekopa rabıta büyük

SAMSUN – Karadeniz’bile mail zamanda kilosu 100 TL’den satılan çinekop, yaşanan bolluğun peşi sıra 50 TL’ye satılmaya başlanınca vatandaşlar vasıtasıyla tehlikeli bağlam gördü.

Sezona ‘Vira Bismillah’ diyerek başlayan balıkçılar, pelit bolluğunun peşi sıra çinekop bolluğuyla karşılaştı. Karadeniz’in sivri bolluğu ile yüzünü güldürdüğü balıkçıların yüzü bundan sonra çinekop yardımıyla gülüyor. Palamut adım adım tezgahlardaki yerini kaybederken, sezonun yıpranmamış yıldızı çinekop, sakıt fiyatıyla kapış kapış satılıyor.

“100 liraya sattığımız çinekopun fiyatı 50 TL’ye düştü”

Feyiz zımnında çinekop fiyatının yarı yarıya düştüğünü ifade fail balık satıcısı Onurcan Köse, “2,5 aydır verimli bereketli pelit satıyorduk. Akıbet günlerde çinekop bolluğu yaşanmaya başlandı. Çinekopun kilosunu 50 liradan satıyoruz. Mümasil zamanda 100 liraya sattığımız çinekopun fiyatı nısıf yarıya düştü. Vatandaşlar aynı palamutta yaptığı kadar bu çinekop bolluğunda da dolaplarını doldursunlar. Bu çinekoplar hem yemeklik hem da buzluklarda saklamalık. Çinekopun tavası, ızgarası, buğulaması her şeyi tamam. Pelit daha çok azalmaya başladı. Çinekop patlamasının peşi sıra inşallah hamsi üstelik patlama yapar. Vatandaşlar şu ana büyüklüğünde balığa doydu bundan sonra de doyacak diye niteleyerek düşünüyoruz. Karadeniz bu yıl bizlere beklentimizin üstünde balık verdi. Bu mevsim balıklar ve fiyatlardan hem tutan hem satan hem birlikte yiyici çokça kıvançlı” dedi.

“Böyle çinekop bolluğu 4-5 yıldır görülmüyordu”

Çinekopun teferruatlı yıllardır bu kadar bereketli avlanamadığına özen çeken balık satıcısı İsmet Akpınar, “Vatandaşlar fiyatı 50 liraya düşen çinekopa tehlikeli bandaj gösteriyor. Bu bereket devam ölçü ve 1-2 kamer elan çinakop satarız diye niteleyerek düşünüyorum. Güzeşte yıl palamut bile çinekop dahi olmamıştı. Bu yıl ikisinde birlikte patlama oldu. Hamsiden bile beklentimiz faziletkâr. Şu sıralarda yaşanan çinekop bolluğu 4-5 yıldır görünmüyordu. Etraflı yıllar bilahare çinekop oldukça çok çıkıyor. İnşallah hakeza devam paha” diyerek konuştu.

Samsun’üstelik balık fiyatlarının değişik illere bakarak henüz makul olduğunun altını çizen vatandaşlar ise, “Elan ilk hakeza aynı çinekop bolluğu hatırlamıyoruz. Fiyatları bile berenarı makul. Fiyatı görünce çinekop aldık. Daha başlangıçta 100 TL’ye satıldığını görmüştük. Balık yemenin sağlığa ongun geldiği söyleniyor. Bunun amacıyla biz bile çinekop aldık” ifadelerini kullandılar.

Öte yandan Samsun’dahi balık tezgahlarında tavuk balığı 25 TL, barbun 40 TL, sarıkanat 100 TL, pelit tane 30 TL ve istavrit de kilosu 30 TL’den satılıyor.

Share: