Gamze Atmaca İlgezdi’den ‘Yeni Türkiye Gerçeği: Ziyalı İşsizler’ Raporu: “Gazeteciler Posta-Aşındırmak Ücreti Olmadan Asgari Ücretle Çalışıyor”

CHP Genel Komutan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin hazırladığı ‘Diploma-İş Denklemi Bozuldu Yıpranmamış Türkiye Gerçeği: Okumuş İşsizler’ raporuna bakarak; gençlerin üniversiteyi bitirdikten sonraları bire bir yıl süresince aksiyon bulmaları hayalet. Tababet fakültesi mezunları ılımlı düzeyde gelire erbap. Gazetecilik ve toplum bilimi kabilinden bölümlerden çıkışlı olanların geliri ise namevcut denecek büyüklüğünde birkaç. İlgezdi, gazetecilerin durumunu, “Bir Nice iletişim araçları kurum ve kuruluşlarında emekçilerin posta ve aşındırmak ücreti olmaksızın asgari ecir düzeyinde maaşlarla çalıştığı bildik bire bir gerçektir” diyerek açıkladı.

Gamze Akkuş İlgezdi, üniversite mezunu gençlerin istihdam oranlarını, gelişim bulma sürelerini ve alacak kategorilerini baz alarak ‘Diploma-İş Denklemi Bozuldu Yıpranmamış Türkiye Gerçeği: Vazıh İşsizler’ raporu hazırladı. İlgezdi, lisans ve dolay lisans mezunu gençlerin duyduğu gelecek kaygısına dikkat çektiği raporunda şunları kaydetti:

“Türkiye’deki iktisadi koşullar ve terbiye sisteminin keder almasıyla alay malay literatüre ‘genç işsiz’, ‘okumuş işsiz’, ‘diplomalı işsiz’ kabilinden kavramlar girmeye başladı. ‘Tahsilli’, ‘kalifiye eleman’ kadar kavramlar az daha tedavülden kalktı. ‘X kişinin yeğeni’, ‘torpil’ gibi kavramların gençlerin geleceğini belirler ağıl geldiği budaklı sistemde ‘referans’ kavramının bile anlamı değiştirildi. Referansın Türk Kurgu Kurumu’nca anlamı ‘bir kimsenin işe kazanım olduğunu, yeteneğini gösteren, henüz evvel çalıştığı yerlerden verilmiş belge’ iken günümüz Türkiye’sinde ‘siyasi adlar, beyaz yakalılar, mevcut hükümete yakın adlar’ anlamına gelmektedir.

AKP döneminin sakat Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın ‘Eğitim Bilimi seviyesi arttıkça DÜRÜST Parti’nin hitap ettiği alanın daraldığını görüyoruz. Anketler bile buralarda oylarımızın azaldığını söylüyor’ söylemleri hafızalarımızda bibi tazeliğini koruyor. Mevcut iktidarın yarattığı ‘diplomalı işsizler ordusu’ kavramı, ancak ve ancak eğitim ve öğretime yapılacak yatırımlarla, gençlerimizi, çocuklarımızı eğitime yönlendirmekle yıkılabilecektir. İşsizliğin bilge olduğu ayrımsız toplum sosyal yardımlara muhtaç kalacaktır. İşsizliği bitirmekle ait tek çabası olmayıp içtimai yardımlarla toplumu kendine bağlamaya uğraşan kâin iktidarın bu yöntemi, gençlerimizi koltuk sevdalarına kurban etmekten apayrı bire bir özdek değildir.”

KÜRSÜ FASIL GELİR ORANLARI

İlgezdi, darülfünun mezunlarının kazançlarını “çokça faziletli, faziletli, itidalli, bağan ve çok bağan” yerine kategorize etti. İlgezdi’nin raporundaki küme şöyle:

“Pilotaj, matematik mühendisliği, uçak mühendisliği, feza mühendisliği, pres mühendisliği, elektronik beyin mühendisliği bölümleri mezunları çokça efdal gelire sahip.

Uluslararası para, kimya, makine, maden, hesap mühendislikleri bölümleri mezunları erdemli gelire topluluk.

Tababet, Japon dili ve edebiyatı, İspanyol dili ve edebiyatı, Çin dili ve edebiyatı, çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği bölümleri mezunları mutedil düzem gelire topluluk.

Kimya, aritmetik öğretmenliği, diş hekimliği, ilköğretim hesap öğretmenliği, astronomi ve uzay bilimleri bölümleri mezunları düşük düzeyde gelire sahip.

Müzik Bilimi, fotoğraf-iş öğretmenliği, gazetecilik, radyo, televizyon ve beyaz perde, toplum bilimi bölümleri mezunları çok bağan gelire erbap.”

İlgezdi, raporunda darülfünun mezunu gençlerin durumunu şöyle anlattı:

“Tıp bölümünün ılımlı kategorisinde, diş hekimliği bölümünün ise bağan kategorisinde bulunması, tıpkısı hekim yerine beni içten üzdü. Az Daha iki yılı aşkın benzeri süredir devam etmiş ve bibi daha devam etmekte olan pandemi sürecinde hem hayati hem ant anlamında şişman fedakarlıklarda mevcut hekimlerimiz ve afiyet çalışanlarımızın son zamanlarda küsurat daraç dışı göçünde doğruca olduklarını kanıtlar niteliktedir. Hekimlerimizin ve afiyet çalışanlarının vermiş olduğu emeklerinin karşılığını alamadığını gözler önüne seren bu resim ile caydırıcı benzeri sağlıkta takat yasasının olmayışı dahi birleşince doktor toprak kayması kaçınılmaz ayla gelmektedir.

“SANATIN, SANATÇININ, SİNEMANIN, GAZETECİNİN DUN DE YOK PARASI DAHI”

Müzik Bilimi, resim öğretmenliği kabilinden sanatın icra edildiği bölümlerin alacak kategorilerinde çok bağan yerine yer alması, esasen ülkemizde sanata ve sanatçıya verilen değerin kategorisini üstelik yansıtmaktadır. Konferans emekçilerinin ihtişam eliyle desteklenmediği, maddesel imkansızlıklar içerisinde olduğu bildik bire bir gerçeklik olmakla birlikte gazetecilik, radyo, televizyon, sinema sektörlerinde maddi rüşvet neredeyse bulunmayan denecek kadar az olabilmektedir. Bir Nice medya kurum ve kuruluşlarında, emekçilerin kez ve yemek ücreti olmaksızın minimum sevap düzeyinde maaşlarla çalıştığı bilinen ayrımsız gerçektir.

“1 YIL İÇİNDE İŞ TEDARIK ETMEK FON”

Lisans mezunlarının kayıtlı istihdam oranı yüzde 71,1 adına gerçekleşirken bu büyüklük ön lisans mezunlarında yüzde 63 kendisine hesaplandı. Bu araştırma, okuduğu bölümle ilgilendiren ayrımsız alanda çalışıp çalışmadığı şeklinde genişletildiği takdirde haddinden fazla henüz acı tıpkısı tablonun ortaya döküleceği tutum edilmektedir. Lisans mezunlarında sayı farkı iş bulma süresi 13,6 ay yerine gerçekleşirken bu müddet, civar lisans mezunları üzere 14,8 ay kendisine hesaplandı. Tek üniversite mezununun çıkışlı olduğu yıl içerisinde hareket bulamaması, gençlerimizin yaşadığı ati kaygısını selim çıkarmaktadır.

MEZUN GENÇLERİN İŞ BULMA SÜRELERİ

Mezun olur olmaz gelişim bulmanın evet da ilk tıpkısı yıl içinde iş bulmanın hayal olduğu ayrımsız sistemde lisans hatim alanları ayn önüne alındığında, ilk gelişim bulma süresinin bildirme bodur olduğu lisans alanı, 7,7 kamer ile keyif ve refah oldu. İlk aksiyon bulma süresinin en gelişmemiş olduğu farklı lisans eğitim bilimi ve öğretim alanları ise şöyledir: Yetişek 10,9 ay; mühendislik, imalat ve inşaat 11 kamer, enformatik ve bildirişim teknolojileri 11,6 ay, hizmetler 12,4 kamer. Yöre lisans hatim alanları ayn önüne alındığında, geçmiş aksiyon bulma süresinin sunu güdük olduğu ilk beş yetişek ve tedris alanı ise hizmetler 12,5 ay; doğa bilimleri, hesap ve sayım bilimi 12,7 kamer; mühendislik, imalat ve yapım 13,7 kamer, keyif ve bol bolamat 13,7 kamer ile eğitim bilimi 15 ay olarak gerçekleşti.”

Share: