Fahri gençler, hiç tanımadıkları kişilere ait çukur taşlarını onardı

Sivas’ta tek tanımadıkları kişilere ait mezar taşlarındaki silinmiş isimleri biricik biricik elleriyle baştan yazan gönüllü gençler yaptıkları bu hareketle ölçüm topaldı.

Sivas Deneyimsizlik Merkezine sınırlı gençler yaptıklarıyla gönülleri fethetti. Şehir merkezinde aktif çoluk çocuk, Üst Içeri mezarlığında silinmiş ve okunması vahim olan isimlerin yazılı olduğu oyuntu taşları üzere kolları sıvadı. İlk etapta 100’e yakın çukur taşındaki okunması print olan isimleri bir tane tek temizleyip baştan yazdı. İsimleri elan mahdut okunabilir arkaç getiren geçler yaptıklarıyla ölçüm topladı.

“Bahçe değil, gönlü temizler”

Sivas Cahillik Merkezinde Gençlik Lideri olarak görev yapmakta olan Mehmet Cümbüş Demirkan, “Zaman burada yaklaşık 15 gencimizle beraber, mezar taşlarında silinen isimleri esasen boyama etkinliği yapıyoruz. Gençlerimizin topu bu işe fahri adına katılıyorlar. Toyluk merkezinde bir nice neşelilik yapıyoruz. Bugün yaptığımız faaliyette bunlardan ayrımsız tanesi oluyor. Küçüklüğümde okuduğum beni çokça etkileyen benzeri meze vardı. ‘Gönüllü müzaheret bahçe değil, gönlü temizler’ diyordu. Gerçekte zaman burada gençlerimizin yaptığı bu mesai ile onların manevi anlamda huzura erdiği ve mutlu oldukları, müft hiç tanımadığı insanlara arkalama etmeleri, iyilikte bulunmaları bu şekilde bile gençlerimizin manevi anlamda hayat ve mutluluğu yaşamalarını sağlıyoruz” dedi.

3 saatte 100’e mail çukur taşını boyadılar

Demirkan, 3 saatte 100’e yakın oyuntu taşını boyadıklarını belirterek, “Arkadaşlarımızın yeleklerinde gönüllü oldukları belli, buradan geçen insanlar bizleri bu işi yaparken görüyorlar. Kişi yakınlarının birlikte çukur taşlarını boyadığımız insanlarla karşılaşabiliyoruz. Gençlerimiz büyüklüğünde onlarda haddinden fazla bahtiyar oluyorlar. Gönüllülük esasına dayalı yaptığımız üzere gençlerimizi ve bizi gören insanlar haddinden fazla mutlu oluyorlar. Bizim toyluk merkezimizde hasbilik ekiplerimiz var. Faaliyetlere farklı arkadaşlarla katılıyoruz. Faaliyeti planladığımız saat üstelik ne arkadaşlarımız müsaitse etkinliği o arkadaşlarla gerçekleştiriyoruz. Sivas’ta 2 bin nefis fahri olan yoldaş ekibimiz var. Bir Nice faaliyette bu ekiplerimizle paylaşıyoruz. Kestirmece 3 saatlik beş on diliminde 100 kadar mezar taşı boyuyoruz. Geçtiğimiz haftalarda birlikte pentür yaptığımız çukur taşları var. Tığ bu insanları tek tanımıyoruz. Umarım o insanlar mezarları ülfet ettiklerinde mezar taşlarının boyandığını görürler” şeklinde konuştu.

“Tek eşit beklemiyoruz”

Yaptıkları işten kıran gurur duyduğunu belirten Mehmet Şahin, “Bugün hasbilik faaliyeti çerçevesinde mezar taşlarını boyamaya geldik. Hem insanların okuyabilmesi, hem da yararlı gayeli bu işi yapıyoruz. Gençlik merkezine sadık gönüllülük faaliyeti adı altında gerçekleştiriyoruz. Hiçbir karşılıkta beklemiyoruz. Caba esenlik açmak hem bizi gururlandırıyor, hem de mutlu ediyor. İnsanlardan aldığım tepkiler üstelik ayrı benzeri alay kaynağımız oluyor” dedi. – SİVAS

Share: