Geleceğin mühendisleri tarihi Harput’u gezdi

Geleceğin mühendisleri tarihi Harput’u gezdi

ELAZIĞ – Elazığ Fırat Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrenciler, tarihi Harput Mahallesini gezdi.

FÜ İnşaat Mühendisliği Öğrenci Topluluğu, şehre ilk kez mevrut öğrencilere Harput’u gezdirdi. Üniversitelerin açılmasıyla birlikte ülkenin ciharıyek vasıtasıyla kente mevrut öğrencilerin Elazığ’ı tanıması amacıyla yapılan etkinlik çerçevesinde öğrenciler tarihi mahalleyi gezdi. Araştırmacı Yazar Sedat Çağlar rehberliğinde Elazığ’ın tarihi, kültürü ve tabii güzellikleriyle ihtişama topluluk olan Harput, ziyaretçi öğrenciler vasıtasıyla büyük zevk topladı.

Etkinlik hakkında hikmet veren FİMU Topluluğu Başkanı Oğuz İsmail Yarık, ” FİMÜ topluluğu namına Harput’a sosyal etkinlik düzenledik. Burada Sedat Edvar hocamızla birlikte Harput tarihini, musikisini tefhim etmek ve Harput’u ati nesillere aktarmak için güzelce bire bir aktiflik oldu. İl dışından gelen öğrenci arkadaşlarımıza Harput’u henüz evire çevire söylemek, daha iyice takdim etmek ve özlük memleketlerine gittikleri ahit gine Harput’a gelmelerini hatırlamak için domuzuna tıpkı lansman gezisi düzenledik” dedi.

Öğrencilere delalet fail Araştırmacı Edip Sedat Edvar, ” Harput’u bu arada gezdik. Gezimize kayabaşından başlayıp musiki müzemize kadar geldik. Buradaki arkadaşlarımıza Harput’u tanıtmaya gayret ettim. Gençlerimiz dahi geziden kıvançlı kaldılar” diyerek konuştu.

Verimli benzeri yolculuk gerçekleştirdiklerini rapor fail FÜ İnşaat Mühendisliği’nde öğrenim gören Kevser Yaren Yılmayan, ” Elazığlıyım amma gezip görmediğim yerlere arkadaşlarımla gelişigüzel gezip yutmak bana çokça farkı şeyler kattı. Çokça fena hâlde bir aktiviteydi. Bilmediğim yerleri rehberimize sordum ve vukuf verdi. Bu yüzden aydınlandığımı hissediyorum” şeklinde konuştu.

Harput’u beğendiklerini dile getiren FÜ öğrencilerinden Azat Kaya ise Harput’ta yapılan yeniliklerle seyahat alanlarının birlikte olmasının kendilerini kıvançlı ettiğini kaydetti.

Share: