Giresun’da 2020 yılında yaşanan hâkim felaketinin yaraları nazik ölçüde sarıldı

Giresun’de 22 Ağustos 2020’dahi yaşanan hâkim felaketinin yaraları, hemencek yapılan icraat yardımıyla şişman ölçüde sarıldı.

Başta Dereli gelmek amacıyla gestalt ve bir nice ilçeye yük fail sağanağın sebep olduğu afetin üzerinden 2 sene geçti.

İl genelinde 5’i uyanık personeli tevessül etmek üzere 11 kişinin hayatını kaybettiği, 3 kişinin bile kaybolduğu afetin misil açtığı hasar, ilişkin bakanlıkların çalışmalarıyla giderildi. Çalışmaların arkası sıra Dereli ilçesi adeta yeniden ümran edildi.

Tamamlanan kıran konutları adalet sahiplerine tasdik edilirken, bölgede kamu çekicilik ve kuruluşlarına ait bakım binalarının imal işlemleri ise çabucak bitmeme ediyor.

Yardım ödenekleriyle vatandaşların ivedi ihtiyaçları karşılandı

Giresun Valisi Enver Ünlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle Dereli başlamak için bir nice ilçenin dominant felaketinden etkilendiğini anımsattı.

“Zorlu haddinden fazla deremizin taşması sonucunda yollarımız, köprülerimiz, menfezlerimiz, vatandaşlarımızın yaşadığı familya ve hisse senedi yerleri bu afetten suratsız etkilendi maalesef.” diyen Ünlü, afetin önceki saatlerinden itibaren ilgilendiren bakanların bölgeye anlamaklık ettiklerini ve tamam tedbirlerin alındığını tabir etti.

Afetin üzerinden tıpkısı hafta geçtikten sonra Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın de Giresun’a geldiğini tamlayan Ünlü, “Devletin şefkatlilik ve arkalama ellerini hızlıca bölgeye ulaştırdılar. Sayın Cumhurbaşkanımıza, 15 ahit bizimle köy köy, mahalle mahalle, kaymakamlık ilçe gezen sayın bakanlarımız başta koyulmak üzere kamu bakanlara mümasil rabıta ve desteklerinden periferi şükranlarımızı sunuyorum.” dedi.

AFAD’ın gönderdiği arkalama ödenekleriyle vatandaşların ivedili ihtiyaçlarının karşılandığına işaret eden Ünlü, şu değerlendirmede bulundu:

“Hâkim hasarlarının yaralarının sarılması açısından başlayan icraat kapsamında AFAD tarafından toplamda önce etapta ivedili bedel yerine tahminî 70 milyon teklik gönderildi. Bu ödenekle müstacel yapılması müstelzim, onarılması müstelzim hasarları giderdik. Köylerimizin içmece suyu altyapılarını, çalışmalarını tamamladık. 4123 dar kanun kapsamında dahi kısaca 171 milyon liralık tahsisat gönderildi. Ödeneklerle alelhusus yollarımızın onarımını nazik oranda tamamladık. Karayolları Genel Müdürlüğümüz tarafından köy kol yollarıyla ait icraat devam ediyor. Şu anda yüzde 70-80 gerçekleşme bahis konusu. Sene sonuna büyüklüğünde üstelik Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından köy kadro yollarındaki çalışmalar tamamlanacak.”

Kıran konutları doğruluk sahiplerine konfirmasyon edildi

Adlı, kaza merkezi baştan ümran edilen Dereli’ye kapalı köylerde 16 kıran konutunun tamamlandığını, 26’sının üstelik yapımına devam edildiğini söyledi.

İlçe merkezinde da tamamlanan basamak ve gelişim yerlerinin doğruluk sahiplerine teslim edildiğini belirten Adlı, “22 Ağustos baskın afetinden hızla sonradan Dereli ilçemizdeki riskli alanda bütün 71 konut ve 82 hareket yeri ile tekrar Sütlüce Mahallesi’nde 142 konutun inşaatları tamamlanarak adalet sahiplerine anahtarları tasdik edildi.” diyerek konuştu.

Ünlü, afetten arz aşkın etkilenen yerlerden olan Doğankent ilçesinde düz yazı edilen 156 ev ve 70 dükkanın dahi hak sahiplerine verildiğini anlatım etti.

Vali Ünlü, merkeze merbut Çaldağ köyü ile değişik ilçelerde evleri uymazlık görenler için AFAD vasıtasıyla planlanan konutlarla ait sürecin devam ettiğini aktardı.

Selden etkilenen esnafın dahi yaralarının sarıldığına bel fail Ünlü, “Esnafımızın gördüğü zararların karşılanması üzere 413 hareket yerinde kestirmece 5 milyon lira hasar ödemeleri yapıldı. Acil ihtiyaçlar için esnafımızın yaraları çabuk aynı şekilde kuşatılmış oldu. Çağcıl hisse senedi yerleri kendilerine doğrulama edildi.” dedi.

Adlı, doğalgaz enfrastrüktür çalışmalarının sürdüğü Dereli’deki bayındırlık çalışmalarına ilişkin bile şunları kaydetti:

“Dereli’bile insanlarımız eskimemiş gündeş bölük ve aksiyon yerlerine kavuştu. Bunlara gelişim yeri ya birlikte konut girmek yanlışlık tamam. Bura çokça fena hâlde tıpkı yaşam alanı oldu. Peyzaj alanlarıyla, tutum yollarıyla, çağcıl mimariyle hane ve iş yerleri çağdaş tıpkısı zevahir kazandı. Haddinden Fazla pir hayat alanları inşa ettik.”

Amme binalarının inşası sürüyor

Afetten suratsız etkilenen amme binalarının da yıkılarak yeniden yapıldığının altını çizen Ünlü, şöyle bitmeme etti:

“Afetten amme binaları de haddinden fazla iri kötülük gördü. Bu kapsamda Dereli ilçemizde hükümet konağımız, adliye binamız, güvenlik müdürlüğümüz, belediyemiz üzere stabil çok binamızı riskli alanda kayran aldığı için duman etmek yerinde kaldık. Hükümet konağı binamızın inşası çabuk ayrımsız şekilde devam ediyor. İlçe Açıkgöz Komutanlığımız bitmeme ediyor. Ayrıksı binalarımız için da süreç sürüyor.”

Ünlü, taşkınlara illet olan derelerde taşkın siper, ıslah ve köprü çalışmaları gerçekleştirildiğini, bu projelerde dahi muhteşem mesafeler alındığını anlatım etti.

Giresun-Dereli karayolundaki ıslah projesinin üstelik hızla bitmeme ettiğini tamlayan Adlı, sözlerini şöyle tamamladı:

“Giresun-Dereli karayolundaki hasarların giderilmesi amacıyla planlanan projeye üstelik nazik önem veriyoruz. Karayolunun iri oranda sene sonuna büyüklüğünde tamamlanması bekleniyor. Çıktı Dereli ilçemize 20-25 dakikada ulaşabiliyoruz. Sadece Giresun ile Duroğlu beldesi arasındaki kısımda çalışmalar devam edecek.”Share: