Global istinas Türkiye’nin sunu faziletkâr zirvesini bile vurdu! Dert Dağı’nda buzullar eriyor

Hâl itibari ile Iğdır ve Dert iklim sınırları zarfında meydan düz ve 5 bin 137 rakımıyla Türkiye’nin yer faziletli noktası olan Ağrı Dağı’nın zirvesindeki buzullar bölüm geçtikçe erimeye bitmeme ediyor. Dünyayı etkisine altına düzlük ve Türkiye’de de enerjik olan toptan ısınma, Dert Dağı üzerindeki buzulları birlikte etkilemiş durumda.

BÖLGEDE HEYALAN KORKUSU VAR

Her yıl dünyanın dört bir yanından alpinist grup ve turistlerin üstelik akınına uğrayan Veca Dağı, çılgın tıpkısı erime sonucu yaz tırmanışlarını dahi okkalı durumda etkileyebilir. Buzulların erimesi sonucu giderek bölgede kayşa korkusu dahi yöre halkı aracılığıyla yaşanıyor.

“CİDDİ KAYIP BAHIS KONUSU”

Coğrafya Bölümü Doktor Akademisyen Fakirlik Yulu, Balkı Dağı’nda umumi anlamda buzullarda bir kaybın söz konusu olduğunu söyleyerek, “Ağrı Dağı 5 bin metre taşkın yüksekliği ile Gün Doğusu Anadolu’nun bildirme faziletli dağı konumundadır. Dert Dağı bu yükseltisinden âlem Kuvaterner’in Glasyal döneminde çığlık buzullaşmalara de maruz kaldığı bilinmektedir. Özellikle dağın güney yamacında buzullar koca derecede erimiş ve zirveye çekilmiştir. Denetleme ve topoğrafyanın etkisi ile yıldız yamaçlarında ise buzular daha çok canlıdır. Fakat umumi anlamda aheste benzeri kaybolma kortej konusudur. Harbiden akıbet yıllarda yapılan ara sıra akademik icraat Balkı Dağı’ndaki buzul örtüsünde yüce bire bir gerilemeyi meni etmektedir. 2000’li yılların başından itibaren gerilemenin anbean şiddetlendiği görülmektedir. Hava Bilgisi istasyonu verilerine bakarak bile son yıllarda yağmur değerlerinde azalma flama değerlerinde ise oranla artış gerçekleştiği anlaşılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Share: