Göz sorunları çocukta gönülsüzlük yapıyor

Medipol Mega Darülfünun Hastanesi Ayn Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Sevil Karaman, ayn sağlığı problemi zinde çocukların ibret çalışırken, kitap okurken sürekli zorlandığını, bu durumun çocukta okula adaptasyonunda ülkü yaşattığını ve gönülsüzlük oluşturduğunu bildirdi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nden yapılan açıklamada görüşlerine saha sunulan Karaman, öğrenme kapasitesinin yüzde 80’inin müşahede yetisi ile sağlandığını, göz sağlığı sorunları dallı güllü çocukların okuma, çeper, çizim ve vecibe yapma kabilinden akademik aktivitelerde ayn sorunu olmayan çocuklara bakarak çıktı zorlandığını kaydetti.

Akademik adına yaşıtlarından ferasetsiz kalır

Karaman, ayn hastalıklarının çocuğun geleceğini etkileyebileceğini aktararak, “Ayn sağlığı problemi kıpırdak ayrıntılar sıklıkla çıban ağrısı, gözlerde yanma, kaşıntı ve yaşarma kabil şikayetler bildirirler. Bu çocuklarda gözleri kısarak iaşe, gözleri ovuşturma, tahtaya elan yakından nezaret ihtiyacı, pusula okurken satır yenilgi veya parmakla strateji ika birlikte kalın görülür. Öğüt gitmek, betik kavzamak ve okula gezmek cebbar ayrımsız hal aldığından çocukta isteksizlik görülür. Akademik başarısı yaşıtlarına göre geride kalır.” ifadelerini kullandı.

Miyobun alelumum 6-9 yaşında araz verdiğini, yetişkinlik çağına kadar artma gösterebildiğini tamlayan Karaman, şunları kaydetti:

“Miyopi gelişiminden korunmanın bildirme iyi yolu etraflı sürekli mümasil çalışmayı, görüntülük süresini yakalamak, çalışırken dinlenme araları isnat etmek, hane aydınlatmasını yükseltmek ve loş ışıktan istinkâf etmek, periyot ışığında dışarıda ara geçirmelerini isteklendirme haysiyet. 20/20/20 kuralı hele akılda tutulmalıdır. 20 dakikada benzeri 20 saniye 20 feet (6 metre) uzağa bakılmalıdır. Ebeveynlerin yeryüzü iri korkusu miyop çocuklardaki dolma artışı.

Hafif ve ılımlı derecede miyoplarda miyopi flaş yetişkin değişikliklere defa açmaz.

Ancak -6 paye ve üstünde ise miyopi derecesi dejeneratif miyopi namına adlandırılır. Bu uzanım gösterişli tıpkı durumdur. Retinada temelli tebeddülat ve buna tutkun görme azlığı ortaya çıkabilmektedir. Serencam kendisine hiçbir şikayet olmasa dahi ekol çağındaki dallar yılda aynı göz kontrolünden geçmelidir. Gözlük kullanan çocukların takibi ise 3-6 ay kabil henüz sık aralıklarla yapılmalıdır. Hele miyop tanısı olan çocukların görüntülük süresine özen edilmeli, dışarıda 2 saat fasıla geçirmelidirler.”

Share: