Gümüşhane’de zelzele hatıra tatbikatı yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı’na sınırlı Müftülükler ve Kur’an kurslarında 81 ilde eşzamanlı planlı zelzele anı tatbikatı Vali Kamuran Taşbilek’in katılımıyla Gümüşhane’üstelik da yapıldı.

İçişleri Bakanlığı ve Kült İşleri Başkanlığı eliyle kolektif gerçekleştirilen tatbikat kapsamında İl Müftülüğünde etkin personeller ve 4-6 yaş Kur’an kursuna katılan füru güvenli şekilde binaları boşalttıktan sonra içtima alanına ulaştı.

İl Kıran ve Müstacel Buut Müdürlüğü (AFAD) ekipleri aracılığıyla tevhit edilen tatbikatta kursta okuyan füru ve personel yer sarsıntısı sırasında hangi yapılması gerektiğiyle ilgilendiren bilgilendirildikten sonra siren sesinin arkası sıra çök-tertibat-tutun hareketi yaparak temsili depremin sona ermesinin ardından sakıncasız şekilde toplantı alanına tahliye gerçekleşti.

İl Müftüsü Hüseyin Dönüş, İl Facia ve Evgin Nitelik Müdürü (AFAD) Mutlu Bayrak ve memur personelin katıldığı tatbikatın ardından açıklama yapan Ilbay Kamuran Taşbilek, 81 ilde eşzamanlı yerine Gümüşhane’nin dahi bütün ilçelerindeki müftülükleri ve Kur’an kurslarında yapıldığını söyledi.

Depremden duygulanma tatbikatıyla ayrımsız farkındalık oluşturduklarını kaydeden Ilbay Taşbilek, “Henüz evvel bile kıyamet terbiye yılı kapsamında ilimizde yer sarsıntısı eğitimleri verildi. Bu tatbikatlarda sunulan eğitimlerin tamamlayan parçaları oluyor. Zelzele dünyanın tıpkısı gerçeği. Böyle birşey olduğunda güvenliğimizi ve tedbirlerimizi kuşkusuz alacağımıza dayalı provalar yaptık. Ülkemize ve dünyaya afetsiz, dimdik, rahat eyyam diliyoruz” dedi. – GÜMÜŞHANE

Share: