Gürcistan Azeri Türklerinden deprem bölgesine manidar yardım

Gürcistan Azeri Türklerinden zelzele bölgesine anlamlı arkalama

KARS Türkiye’birlikte yaşanan deprem sonrası yardımlar cevvaliyet kesmeden devam ediyor. Gürcistan’da hayat dolu Azeri Türkleri yer sarsıntısı bölgesine destek gayeli içerisinde muhtelif malzemelerin olduğu 3 tır arkalama gönderdi.

Kars AFAD Eş Güdüm Merkezi’ne gelen Gürcistan plakalı tırlar, yapılan kayıtların arkası sıra yer sarsıntısı bölgesine yola artık. Kars Valisi/Uray Komutan Yardımcısı Türker Fakir, Türkiye’nin beraberinde yandaki ülkelerden de zelzele bölgesine müzaheret geldiğini söyledi. Bikes, “Bizlere dar dışından değişik destekler geldi. Bilcümle destek veren ülkelere şükranlarımızı sunuyoruz. Bu bindi içerisinde tabi en kıymetli olanlarından biri da Gürcistan’da dinamik Azeri topluluğunun, oradaki Türk kardeşlerimizin, Gürcistanlı kardeşlerimizin bizlere yaptıkları yardımdır. Sağlıklı olsunlar onlarda bu acımıza katılmak amacıyla orada deprem zedelerin yaşadıkları mağduriyeti budamak amacıyla gönüllerinden, kalplerinden kopan ve bizim içinde çokça eşsiz olan desteklerini bize getirdiler, ulaştırdılar. Bizim aracılığımızla, AFAD eliyle biz birlikte bunları kombinasyon ettik. Beş Altı ilk 3 tır yardım malzemesini arkalama bölgesine gönderdik” dedi.

Gürcistan’dan Kars’a tırlar ile gelişigüzel gelen Sakat Erke Icra Vekili Yardımcısı ve Gürcistan Azerbaycanlıları Kongresi Başkanı Hüseyin Yusubov, “Gürcistan’da zihayat Borçalı Türkleri beyninde Türkiye’mize destek zar ettik. ve esen olsunlar herhangi bir familya katıldı. tümce katıldı, temas duygusal katıldı bu destek seferberliğine, camilerimizde bizim hocalarımı burada hayatlarını kaybedenler amacıyla Fatihalar okudular. Gürcistan bizim vatanımızdır, Azerbaycan ve Türkiye bizim milli devletlerimizdir. Bizim kardeşlerimizdir, tığ Gürcistan yerine cıvıl cıvıl bire bir Türkiye yutmak istiyoruz. Yaşayan bire bir Türkiye, hararetli Gürcistan demektir. Tığ inanıyoruz ki Türkiye bu büyüklüğünde tarihte tekrarı olmayan, eşi aynı sıfır felaketin çokça gelişmemiş zamanda atlatacaktır” diye niteleyerek konuştu.

Daha sonra bayram kayran Gürcistan sakat saylav Ramiz Bekirov, “Tığ kendimizi borç bildik, kalbinizin ağrısına sizinle alay malay kabullenmek, sizi duyarak, sizinle gelişigüzel almak bilcümle Türk halkına başı sağlıklı olsun, geçmiş olsun” şeklinde konuştu.

Gürcistan’dan Kars’a gelen ve içerisinde türlü malzemelerin olduğu tırlar zelzele bölgesine debi etti. Gürcistan’dan Azeri Türklerinin gönderdiği arkalama malzemeleri depremzedelerin yaralarını saracak.

Share: