Maşrık Anadolu’da depremzedeler üzere soba istihsal mesaisi sürüyor

Erzurum, Erzincan ve Kars’ta, “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler için çığır liseleri ile vatandaşların soba desteği devam ediyor.

Erzurum’un Aşkale ilçesinde ilçe ve şehremaneti işbirliğiyle Aşkale Uran ve Çığır Lisesi Esrar Atölyesi’nde, çipo-metal ve hakikat ustaları eliyle depremzedeler üzere soba imalatı yapılıyor.

İmalatı tamamlanan sobalar, odunlarla gelişigüzel yer sarsıntısı bölgesine gönderme ediliyor.

İlçe Milli Yetişek Müdürü Abdurrahman Gazioğlu, AA muhabirine, hem keçe içi hem dahi varil şeklinde soba üretimi yaptıklarını söyledi.

Kurumların işbirliği, ustaların üstelik desteğiyle hummalı bir faaliyet yürütüldüğünü dile getiren Gazioğlu, kıyamet bölgesindeki vatandaşların üşümemesi üzere çaba gösterdiklerini bildirdi.

Erzincan

Erzincan Mesleki ve Maharet Anadolu Lisesinde, depremzedelerin istinas ihtiyaçlarına bindi olabilmek amacıyla hoca ve öğrencilerin soba imalatı layenkati sürüyor.

İl Milli Terbiye Müdürü Ermiş Gün, iz liselerinin salgında olduğu kadar bu afette üstelik elinden geleni yaptığını söyledi.

Gün, 60 öğretmenin öğrencilerle günlük 30 deri tipi yoz soba imal ettiğini, bugüne büyüklüğünde 100 sobanın depremzedelere gönderildiğini belirtti.

Kars

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde da üretimi yapılan 4 bin 600 sobanın 1600’ü sarsıntı bölgesine gönderildi.

İşlemlerinin tamamlanmasıyla sair sobalar bile tırlarla bölgeye sevk edilecek.

Ardahan

Ardahan’da ise İnönü Mahallesi’nde Kazım Karabekir Spor Salonu’ndaki AFAD eş güdüm merkezinde toplanan yardımlar, tırlarla bölgeye gönderiliyor.

Koordinasyon merkezine gelerek ilgililerden icraat için vukuf düzlük Vali Hüseyin Öner, Ardahanlıların geçmiş günkü kadar duyarlılığını sürdürdüğünü belirtti.

Share: