Haliç ticaretine bakir açılım

Haliç ticaretine eskimemiş bakış açısı

BURSA – Cumhurbaşkanlığı Mal Ofisi Başkanı Semavi Aşan, Haliç ülkeleriyle ticarette eskimemiş bire bir açılım süreci başladığını söyledi. Biraz sene öncesi Türkiye’nin Kuveyt ile çokça henüz geniş denebilecek hesaplı ilişkilerinin olduğunu hatırlatan Aşan, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde Koy ülkeleriyle eskimemiş ayrımsız ticari sağ açıklık sürecinin başlatıldığını rapor etti.

Cumhurbaşkanlığı Mal Ofisi Başkanı Göksel Aşan; 2022 Firez Başkenti seçilen Bursa’nın Kuveyt’te düzenlenen Bursa Tanıtım ve Yatırım Günleri programında “Eskimemiş Türkiye Tutum Modeli” konulu banak yaptı. Sokum böylece basın açıklaması eden Aşan, beş altı yıl öncesine kadar Türkiye’nin Kuveyt ile haddinden fazla elan geniş denilebilecek kazançlı ilişkilerinin olduğunu hatırlattı.

Türkiye’nin Kuveyt’ten vahim yatırımcı çektiğini anlatan Aşan, “Araya tıpkısı proses girdi. Kuveyt’in birtakım çekinceleri olduğunu biliyoruz. Onları beş altı yol bizlere ilettiler. Bu konuda kimi icraat yapıldı. Kuveyt tarafıyla birlikte tıpkı temas yürütüldü. Orada bire bir mutluluk olduğunu görüyoruz. Alelhusus Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Haliç’e kullanılmamış bire bir sağ açıklık süreci başladı. Demin buradan üstelik elbette cesim tıpkısı gizil anlaşılıyor. Haliç ülkeleri aynı sürece girdiklerinde bu arada takip ederek bitmeme ediyorlar. Biz Suudi Arabistan üstelik dahil atılmak üzere; Şimendifer doğrusu oylumlu bire bir yatırımcı biliyorsunuz. Müttehit Arap Emirlikleri yeniden Türkiye’da muhteşem yatırımcı ülkelerden biri. Buradaki hareketlenmenin yanında Kuveyt’te üstelik bire bir hareketlenme oluşturacağını düşünüyoruz türkçesi. Buradaki temaslar bile çok artmış durumda. Onlar de bire bir küşayiş biraz durağanlaşmıştı. Demin o temaslar üstelik arttı”

“Iştirak para tarafında yeni bir aktör cins”

Aşan, erke ihracatçısı Koy ülkelerinde çetin bire bir fon biriktiğini vurgulayarak, “Koy dışı ülkelerde söz temsili bizim kadar ülkelerde; düzem ve bire bir gibi kimi sebeplerden etraf hayat değerleri olması gerekenin ayrımsız miktar altında. Bu onlar için aynı okazyon. Hareketlenmenin başlangıcı olması açısından yıpranmamış yatırımcıların heybetli olduğunu düşünüyorum. Elhak bu hareketlenme olduğunda Türkiye’deki varlık fiyatları üstelik doğrusu olması gereken seviyeleri hızlıca çıkacaktır” ifadesini kullandı.

Kuveytlilerin sunu iri ilgisinin yurt alanında olduğunu belirten Aşan, “Kuveytliler biraz henüz o anlamda ihtimal “güvence yatırımcı” diye niteleyerek düşünülebilir. Şurası birlikte ekleyelim Türkiye’deki en nazik katılma mal kurumu Kuveyt Türk yani Kuveyt sermayesi. O yüzden büyük ihtimalle akım evvel orada olacaktır. Yani gayrimenkul tarafı yine hızlanacaktır ama bunun yanı sıra ben bu mal tarafında birlikte benzeri hareketlenme olabileceğini düşünüyorum. Ortaklık finans tarafında kullanılmamış bire bir aktör olabilir. Yani bu düşünülebilir. Sahici çağ üretimi tarafında Kuveytlilerinin çokça ağırbaşlı ayrımsız atağı yok” diyerek konuştu.

Share: