HDP’li Güzel’in “devamsızlık” nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesine ilişik tabir, TBMM Genel Kurulunda

HDP Batman Mebus Mehmet Ruştu Tiryaki, HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Sunturlu’in milletvekilliğinin düşürülmesinin “Kürtlerin nezdinde Kürtlerin iradesinin bulunmayan sayılması” olduğunu ati sürdü.

TBMM Genel Kurulunda, HDP Diyarbakır Mebus Fena Hâlde’in “süreksizlik” nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesine ilgilendiren Temel ve Hak Komisyonları Üyelerinden Kurulu Katışık Komite Raporu görüşüldü.

HDP Batman Saylav Tiryaki, Semra Güzelce hesabına defans yaptı.

TBMM’nin “bildirme çalışkan” vekillerinden Semra Iyicene’in vekilliğinin devamsızlık nedeniyle düşürülmek istendiğini öne süren Tiryaki, Güzelce’in, maktul PKK’lı teröristle fotoğraflarının, bilgilere algı yetkisi olan biri veya birileri vasıtasıyla basına servis edildiğini kanıt etti.

Tiryaki, 2014’te çekildiği tamlanan, 2017’den beri ise asayiş birimlerinin ve cumhuriyet altını savcılıklarının elinde olduğu sav edilen fotoğrafların basına servis edilmesi ve ardından 8 Eş 2022’de yayımlanmasıyla Semra Iyice’in meram gösterildiğini, “lekelenmeme hakkının” ihlal edildiğini savundu.

Emniyet müdürlüklerinin, savcılıkların başaramadıkları rastgele konuda tanık, bilinmez şahit beyanlarına, itirafçı beyanlarına sığındıklarını müstakbel süren Tiryaki, “Keşke milletvekili değil birlikte mahkemede avukat olsaydım. Tehlikesiz olun, çok olağan olurdu bu dosyayı beklemek. Çarpık Çurpuk adaletli ayrımsız mahkemede yegâne celsede beraat ederdi.” diyerek konuştu.

Semra Pir’in vekilliğinin düşürülmesinin Kürtlerin gözetiminde Kürtlerin iradesinin namevcut sayılması olduğunu öne süren Tiryaki, “Kürtler ilkin olmak için, toplumun geniş kesimleri, politik kazanç için benzeri vekilin daha vekilliğinin düşürülmesine meram göstermiyor ve ikbal göstermeyecek.” dedi.

Sedir Başkanvekili Bilgiç’ten Tiryaki’nin iddialarına cevap

TBMM Umumi Kurulunda 1 Teşrinievvel 2018’den 18 Teşrinievvel 2022’ye kadar 448 birleşim, 1985 oturum gerçekleştirilirken, 11 yoklama yapıldığına dikkati çeken Tiryaki, oturumu başöğretmen Sedir Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç’e “Sayın Başkanvekili, 550 milletvekiline göre mı tereddüde düştünüz? Peyda Temel 96’yı ihlal ettiniz, peyda İç Nizamname 57’yi ihlal ettiniz.” diye niteleyerek seslendi.

Meclis Başkanvekili Bilgiç ise “Riyaset Divanı ve başkanvekillerinin yapmış oldukları uygulamaların topu topu hem Anayasa’ya hem İçtüzük hükümlerine uygundur.” karşılığını verdi.

Tiryaki’nin, Karma Komisyondaki görüşmeler sırasında DOĞRU Öğür Kırıkkale Saylav Ramazan Can’ın “Bu bire bir siyasal karar” dediğini kanıt etmesi konusunda, Duygusal yerinden bayram alarak konuşmasına meydanlık getirdi.

Semra Evire Çevire’in milletvekilliğinin düşürülmesi konusunun hukuki olduğunu vurgulayan Birey, “Fakat bunun gündeme alınması siyasi saiklerle olur.” dedi.

CHP ve İYİ Tümen milletvekillerinin, Semra Domuzuna’in milletvekilliğinin düşürülmesini akıllıca bulmadığını fakat milletvekilliğinin düşürülmesi noktasında rey kullandığını hatırlatan Fert, CHP ve İYİ Parti’nin politik saiklerle bu düşünceye vardıklarını söyledi.

“Bu formül Tuma Çelik’e uygulansaydı elbette telafi edecektik”

Bunun konusunda CHP Kadro Başkanvekili Bağımsız Özel, dokunulmazlıkların kaldırılmasına karşı olduklarını söylediklerini belirterek, “Vakaya hususi olarak silahlı tıpkı titrem foto, terör örgütü mensubiyeti… Ağırlıklı olarak milletvekillerimizin, partimizin görüşü şüphesiz şekillendi kamuoyunun malumu.” sözlerini gider etti.

İçtüzüğün benzeri maddesinin kişiye özel uygulandığını söyleyen Hususi, murafaa kararından önce ukubet tatbik edilmesinde sakınca gördüklerini kaydetti.

Bağımsız Mardin Saylav Tuma Çelik’in hakkındaki iddialar nedeniyle 2 Ekim 2020’bile dokunulmazlığının kaldırıldığını, partisinden ihraç edildiğini daha sonradan ise mahkemede beraat ettiğini hatırlatan Özel, “O süreçte bu yöntem Tuma Çelik’e uygulansaydı, murafaa uğrunda aklanma etmiş birisine bugün dediğimiz gibi ‘nitelikli cinsel saldırıda olan birinin Mecliste saylav görünmesini akıllıcasına bulmuyoruz’ deyip milletvekilliğini düşürmeye kalksaydık, elbet telafi edecektik bilahare bu durumu?” diyerek sordu.

Özel, milletvekillerinin öz müstakil iradeleriyle rey kullanacağını belirtti.

Meclis Başkanvekili Bilgiç, görüşmelerin tamamlandığını belirterek, Komisyon Raporunun degaje oylamasının 24 saat geçtikten sonraları yapılacağını bildirdi.

Genel Kurulda henüz bilahare, Hayatiyet Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Çevrilmiş Yasa Hükmünde Kararnamede Fark Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi üzerinde görüşmelere geçildi.

Share: