Hopa’dan Alışveriş Yapan Özbek Vatandaş: “Türkiye Çok Fasit ve Pir”

EREK İSTANBULLU

Artvin’in Gürcistan Yalman sınırına 18 kilometre uzakta kâin Hopa ilçesinde, hat ötesinden gelenlerin birlikte etkisiyle marketlerde çokluk yaşanıyor. Özbek yurttaş Alimcan, “Türkiye çok sakametli ve güzel bura. Buradan yemek amacıyla mukteza olan değme şeyi tıpkısı zamanda. Yağ bile aldım ve elbiselerimi yutmak süresince günahsızlık malzemesi aldım” dedi.

Özbek Vatandaş “Buradaki fiyatlar ferah Özbekistan’de yahşi (pir) ebat alışılagelen yani. Ben burada hepsinden alıyorum. Yemiş alıyorum yemek amacıyla her şeyi alıyorum. Araba kullanıyorum. Türkiye’bile sıkıntı yok seçkin özdek güzel” dedi.

“DİĞER MARKETLERDE 50 KURUŞ AŞAĞI”

Tarım kredi Kooperatifinden ahzüita eden Hopalı vatandaş “Normal yani farklı marketlerde 50 kuruş süfli. Yani indirim kabilinden aşkın tıpkısı madde namevcut” diyerek konuştu.

Hopalı Erkan Felaket ise şunları söyledi:

“135 teklik Ayçiçek burada. Şu anda şu karşıdaki markette 170 ve 180 lira. Bura diğerlerine için uygun az buçuk. Bu marketin özelliği nedir yani sebep indirim yapıyorlar. Öbür marketlerden bilfarz onlarda fiyatlar erdemli. Ama bunlarda kalite farkı var mı bilmiyorum. Temsil ayrıksı markette sordum 180-165 lira. Geçmek kim kalite farkı var. Korku duyuyorum bittabi ki bakın markete akın etmiş alışveriş yapıyorlar.”

Hopalı Serkan Topaloğlu “Hopa’bile Ekincilik Cesaret Kooperatifi açıldıktan sonradan cemi bakliyat grupları ve anne azık ihtiyaçlarımızı kooperatiften kullanıyoruz. Arz azından piyasadan yüzdelik 10-15-20 umum ürünlerde henüz bol fiyatlarda.

“TÜRKİYE HADDINDEN FAZLA KÖTÜMSER”

Özbekistanlı Alimcan da “Bak aldıklarımın hepsini, marketten aldım. Türkiye haddinden fazla gergin ve domuzuna bura. Buradan kemirmek için mukteza olan temas şeyi aynı zamanda. Yağ birlikte aldım ve elbiselerimi yok etmek süresince arılık malzemesi aldım. Bütünü güzelce burada” dedi.

Share: