ICRA VEKILI NEBATİ: ENFLASYON BELASINDAN KALICI ADINA KURTULACAĞIZ

Özgür Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) düzenlediği tecim fuarı MÜSİAD EXPO’dahi mütekellim Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Enflasyonla mücadelemizi biricik haneli rakamlara düşürene kadar mücadelemiz bitmeme edecek, bunda kesme kararlıyız. Mali istikrarı güçlendirmeye yönelik attığımız adımlar ilkin olmak üzere aldığımız ayrıntılı tedbirler sayesinde, küresel fiyatlarla yaşanacak normalleşme ve beklentilerdeki iyileşmenin birlikte müspet katkısıyla ülkemizdeki pahalılık belasından mihman kendisine kurtulacağız” dedi.

Özgür Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) iki yılda aynı düzenlediği Tecim Fuarı MÜSİAD EXPO, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaretçilere kapılarını açtı. Birçok etkinliğin, arsıulusal hisse senedi forumu, ikili hisse senedi görüşmeleri, diplomatik misyonlar resepsiyonu kadar programların düzenleneceği fuarın açılışına, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve İstanbul Valisi Yüksek Yerlikaya de katıldı. Türkiye Tutum Modeli’yle yatırım, istihdam, istihsal ve ihracat odaklı nema politikasını başarıyla uygulamaya bitmeme ettiklerini dile getiren Icra Vekili Bitkisel, “2022 yılı Ağustos kocaoğlan itibarıyla mecmu istihdamımızı Cumhuriyet Altını tarihimizdeki genişlik efdal seviyesi olan 31 milyon kişiye yükselttik. Tecim ortaklarımızdan gelen dinç rica ve toptan tedbir zincirindeki aksaklıklara rağmen bunu avantaja çevirebilmemiz sayesinde ülkemiz, son 22 ayda maaş ihracat rekorları kırmıştır. 2022 yılı Eylül ayında almanak ihracatımız 252,6 bilyon dolarla tarihi efdal seviyelere ulaşmıştır. Turizme yönelik tahminlerimizi de yukarı taraflı revize ediyoruz. 2022 yılında kestirmece 50 milyon ziyaretçiyi ülkemizde 44 milyar dolar turizm geliri elde etmeyi hedefliyoruz” dedi.

TÜRKİYE EKONOMİ MODELİ İLE AMAÇLADIĞIMIZ HEDEFLERE ULAŞIYORUZ

2022 Ağustos ayı itibariyle almanak akan açığın 40,9 milyar dolar olduğunu tamlayan Icra Vekili Nebati, “Tersinden baktığımızda erke ve zer hariç değerlendirildiğinde ise cari işlemler dengesi almanak 41,2 bilyon dolar fazla vermektedir. Enerjinin bizi ne kadar etkilediğini haddinden fazla ongun görebiliyoruz. Bu yıl 100 bilyon doların üstüne revan tıpkısı erke ithalatı var. Dış tecim açığımız büyüyor. Akan yıldızlı dengemiz büyüdü. Normalleştiğini düşündüğünüzde cari işler açığı yemeden içmeden ve çabucak sabık yıl kim fiyatlarla olmuş olsa üstelik sıfırlanıyor. Türkiye Ekonomi Modeli ile amaçladığımız hedeflere çağ be periyot ulaşıyoruz. Acun normalleştiğinde etkilerinin aceleci ve hissedilir olacağını göreceğiz. İlerleyen dönemde, dış satım ve turizm gelirlerimizdeki artışın sürmesiyle alay malay Karadeniz Doğalgazı’nın birlikte devreye alınması, elimizi önemli oranda güçlendirecektir” ifadelerini kullandı.

ENFLASYON BELASINDAN KALICI ADINA KURTULACAĞIZ

Bakan Bitkisel, “Huysuz toptan gelişmelere ek namına döviz kurunda yaşanan gelişmeler ve para şişkinliği beklentilerinin kötüleşmesi, ülkemizde enflasyonun yüksek seviyelere çıkmasında etkili olmuştur. Faziletkâr enflasyonun etken olduğu sorunların tümünün farkındayız. Enflasyonla mücadelemizi tek haneli rakamlara düşürene büyüklüğünde mücadelemiz devam edecek, bunda kesin kararlıyız. İlgili eksiksiz kurumlarla ağırbaşlı koordinasyonumuzu sürdürüyor, enflasyonda kalımlı düşüşü icat etmek için adımlar atmaya devam ediyoruz. Bu çerçevede, finansal istikrarı güçlendirmeye müteveccih attığımız adımlar özellikle gelmek için aldığımız eksiksiz tedbirler sayesinde, küresel fiyatlarla yaşanacak normalleşme ve beklentilerdeki iyileşmenin birlikte olumlu katkısıyla ülkemizdeki enflasyon belasından kalıcı yerine kurtulacağız. İş dünyasının finansmana erişimini yemlemek, envestisman ve ihracat olanaklarını yetiştirmek amacıyla son dönemde selektif itimat politikamızla Hazne Destekli KGF paketlerini uygulamaya aldık. Hakikat sektörümüzün finansman ihtiyacını karşılayan bankacılık sektörümüzün toplam yüreklilik hacmi yılbaşına göre yüzdelik 41 artarak 6,9 trilyon liraya ulaşmıştır” dedi.

ÇİFTÇİLERE ERIM; MAZOT VE TEZEK DESTEKLERİ BU YIL ÖDENECEK

Nebati, “Yakın dönemde Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdesini verdiği için benzeri emniyet destek paketiyle esnaf ve sanatkarlarımızın yanı sıra olmaya bitmeme ediyoruz. Toplam 100 milyar lira tutarındaki bu emniyet imkanını 60 kamer vade ve yüzde 7,5 gibi düşük aynı maliyetle esnaf ve sanatkarlarımızın hizmetine sunuyoruz. Eş şekilde çiftçilerimizin de temas zaman birlikte düzlük alıyoruz. Tarım Bankası ve Ekincilik Cesaret Kooperatifleri yoluyla tarımsal üreticilerimizin henüz uygun koşullarda finansman imkanına kavuşması üzere Hazine faiz destekli güven kullandırıyoruz. Tarımsal kredilerin kısaca yüzde 86’sı bu kredilerden oluşuyor ve repo yükünün kısaca yüzde 70’ini karşılıyoruz. Zaman de çiftçilerimizin girdi maliyetlerini irtical üretim yapabilmeleri üzere hububatta mazot ve matbu desteklerini 2023 adına bu sene ödeyeceğimizi Resmi Gazete eliyle duyurmuş olduk. Bu bindi çiftçilerimizin Kültür Bankası banka kartlarına yüklenecek, mazot ve basma alımında kullanılabilecek. Finansman yükü Bakanlığımızca karşılanacak olan bu uygulamanın çiftçilerimize ve ülkemize hayırlı olmasını kâm ederim” diyerek konuştu. Bakan Bitkisel, girişimcileri dahi desteklediklerini hatırlattı.

YERLİ OTOMOBİL YAPAMAZSINIZ DİYENLERE SESLENİYORUM

Vekil Nebati, vezneci cesaret kartlarını yeğleme ederken TROY’un yeğleme edilmesini irade ettiğini belirtti.

Evcil araba TOGG üzerine birlikte açıklamalarda kâin Bakan Bitkisel, “Hayallerimizi 61 yıl boyunca erteleyenler hep tıpkı insanlar olmuşlardır. İş gerçekleşmeye başladığı andan bilahare birlikte evvel kullanıcıları bile güvenli olun bilcümle onlardır. Bu olmazcılar Marmaray’a birlikte karşıydılar. Ülkenin yararına ne varsa, lütfen arşivlere baksınlar. Tamamına karşılar. Demin gene benzeri şeyi yapıyorlar, ana atıldığında fabrika nerde dediler, fabrika ortaya çıkmaya başladı, üretim bandı nerede dediler, sekans üretim nerede dediler, açar nerede dediler, açkı burada dediğinizde yerlilik oranı ne kadar dediler. Evvel sen evcil olmayı öğren, aracın içindeki yerliliği görürsün. Yerli araba yapamazsınız diyenlere sesleniyorum evcil otomobilimiz dahi olacak, uçağımızda, trenimizde füzemizde, bombamızda? Seçkin özdek evcil olacak zira burası domestik. artık güzellikleri paylaşacağımız çevrim geliyor” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların arkası sıra açılış kurdelesi kesildi. Protokol üyeleri, fuarı gezdi. 5 Kasım’a büyüklüğünde devam edecek fuarın, 100 bin ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor.

Share: