Iğdır gündem haberleri… Iğdır’ın sulak alanları muhacir kuşlarla doldu

Kuzeydoğu Göç Rotası üzerinde bulunan Iğdır’ın sulak alanları, Rusya ve Kazakistan’dan göç üzere mevrut kuşlarla dolup taştı.

Kuzey yarım kürede yaz mevsimini geçiren kuşlar, şita mevsiminin yaklaşıp havaların soğumasıyla gelişigüzel cenup yarım yamalak küreye makul göçmeye başladı.

Bu barhana yolculuğu esnasında kuşların ıtlak çevirmek, caize ve yağ ambarlamak üzere kullandığı Türkiye’nin doğusu, onlarca türden çok sayıda kuşu ağırlıyor.

Yurdun arz doğusundaki Iğdır, Kuzeydoğu Barhana Rotası üstünde bulunmasından çevre kafile döneminde bir nice kuşa sülale sahipliği yapıyor.

Ağrı Dağı eteklerindeki Bulakbaşı ve Karasu Sazlıkları ile Aras Nehri ve Aras Kuş Cenneti, barhana süresince kuzey sakim küreden mevrut kuşların uğrak noktası oluyor.

Iğdır Üniversitesi Ornitoloji Aplikasyon ve Araştırma Merkezi Müdürü, Avcılık ve Melez Hayatı Bölümü Dr. Akademisyen Emrah Çelik, AA muhabirine, kafile üzere bölgeye gelen kuşların aşılanmamış hayatı çeşitliliğine işve kattığını söyledi.

Birçok türün göç ettiğini, birçoğunun da göçe hazırlandığını belirten Çelik, “Demincek kuşlar kuzey sakim kürede, kışın kuzeyden güneye akıllıcasına ayrımsız göç gerçekleştiriyorlar. Güneydeki daha mutedil, elan hamam bölgelere doğru intikal var. Gökçe Yazın birlikte parçalanmamış tersi olarak güneyden kuzeye akıllıca benzeri geçiş hareketi olacak.” dedi.

Kuşlar kafile öncesi Iğdır’de vücutları için lazım yağları depoluyor

Çelik, Iğdır’ın coğrafi şartları ve ısıdam iklimi dolayısıyla birçok yaban hayvanının olduğu kadar kuşların bile intikal rotası olduğuna değinerek, şöyle konuştu:

“Bu anlamda Iğdır çok yetişkin bir dirim merkezi. Çünkü Kuzeydoğu Barhana Rotası üstünde bulunuyor. Seçme sene bir nice değişik kuş türü burada besinlerini alıp, yağlarını depoladıktan sonradan henüz ısıdam bölgelere akla yatkın gidiyor. Bulakbaşı, Aras-Karasu taşkınları ile Aras Kuş Cenneti kuşlar için majör toplanma merkezleri. Burada toplanıp, vücutları için mukteza yağları depoladıktan sonradan daha hamam bölgelere doğru göçe başlıyorlar.”

Polat, Iğdır’ın bulunduğu Kuzeydoğu Kafile Rotası’nın dünya üzerindeki koskocaman ayrımsız rota olduğunu ifade etti.

Seçkin kafile mevsiminde sulak alanlarda korkulu aynı hareketliliğin olduğunu vurgulayan Polat, şöyle bitmeme etti:

“Artvin Çoruh’tan ülkemize giriş fail rota üstünde bulunuyor. Bazı durumlarda bura tali barhana yolu yerine da kullanılıyor. Buradan Itidalli Doğu’ya, oradan üstelik Kuzey Afrika’ya makul geçen benzeri göç rotası var. Tığ de toprak çalışmalarımızda daim izliyoruz, geçişlerini izleme ediyoruz. Bir çoğu göç hazırlıklarına başladılar, bazıları ise göçtü. Çıktı bu zamandan itibaren göçleri izleyeceğiz. Alelhusus ötücüler gitmeye başladı, ördekler üstelik ekimin sonlarına makul buradan güneye makul, yani Afrika’nın kuzeyine, oradan birlikte henüz orta kısımlara akıllıcasına gidecekler.”

Share: